Ruszył nabór wniosków do programu "Dostępna przestrzeń publiczna". Czego możesz się spodziewać?

Martyna P.
Dofinansowania
08.05.2023 11:11
Ruszył nabór wniosków do programu "Dostępna przestrzeń publiczna". Czego możesz się spodziewać?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło właśnie rozpoczęcie nowego programu „Dostępna przestrzeń publiczna”. Na czym polega program? 

 

Program „Dostępna przestrzeń publiczna”

Nowy program „Dostępna przestrzeń publiczna” został ogłoszony przez minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg.

Program kierowany jest do osób z niepełnosprawnościami. Ma zapewnić im łatwiejszy dostęp do przestrzeni publicznej.

Istniejące place zabaw mają zostać dostosowane i bardziej przystępne. Ponadto powstanie wiele nowych przyjaznych miejsc zabawy.

Program zakłada także usuwanie barier architektonicznych oraz informacyjno-komunikacyjnych.

„Celem naszych działań jest pełny udział w życiu społecznym osób z niepełnosprawnościami. Wspieramy usuwanie barier w życiu codziennym, przestrzeni publicznej, w dostępie do usług” – czytamy w komunikacie napfron.org.pl

Program realizowany jest przez Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Kto może skorzystać z programu?

O dofinansowanie mogą ubiegać się:

  • jednostki samorządu terytorialnego,
  • kościoły lub inne związki wyznaniowe,
  • organizacje pozarządowe,
  • podmioty lecznicze świadczące opiekę ginekologiczną, w tym opiekę prekoncepcyjną (opieka w okresie przed planowaną ciążą), opiekę podczas ciąży oraz po porodzie.

 

Zdjęcie Ruszył nabór wniosków do programu "Dostępna przestrzeń publiczna". Czego możesz się spodziewać? #1

 Ile wynosi budżet?

Program podzielony będzie na cztery moduły działania. Na każdy z nich przeznaczono konkretny budżet. Dofinansowanie wynosi do 80% kosztów kwalifikowanych w poszczególnych modułach:

  • Moduł A – Budżet tego modułu to 5,6 mln złotych. Mogą z niego skorzystać jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne. Środki mają zostać przeznaczone na likwidowanie barier informacyjno-komunikacyjnych oraz architektonicznych.
  • Moduł B – Budżet tego modułu to 12 mln złotych. Moduł ten kierowany jest kościołów i związków wyznaniowych. Środki mają być przeznaczone na likwidowanie barier informacyjno-komunikacyjnych oraz architektonicznych.
  • Moduł C – Budżet tego modułu to 10,6 mln złotych. Kierowany jest do samorządów terytorialnych, kościołów, związków wyznaniowych oraz organizacji pozarządowych pożytku publicznego. Środki mają być przeznaczone na tworzenie przyjaznych placów zabaw dla osób z niepełnosprawnościami. Dostępność istniejących placów zabaw ma być poprawiona.
  • Moduł D – Budżet tego modułu wynosi 6,6 mln złotych. Moduł ten kierowany jest do placówek leczniczych  oraz spółek prawa handlowego z większościowym udziałowcem Skarbu Państwa. Pieniądze mają być przezncaone na wyposażenie w technologie i urządzenia pozwalające na skorzystanie przez niepełnosprawnych z usług oferowanych przez podmioty lecznicze. Ponadto środki pokryją likwidacje barier architektonicznych oraz informacyjno-komunikacyjnych.

 

Kiedy rusza nabór wniosków?

Nabór wniosków ruszył 1 maja 2023 roku. Wnioski można składać za pośrednictwem aplikacji generator wnisoków PFRON.

Wnioski można składać do 15 lipca 2023 roku.

Więcej o programie znajdziesz TUTAJ

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną