Twój e-PIT niedostępny! Ministerstwo Finansów wyjaśnia powód! Co trzeba wiedzieć?

Justyna
Podatki
07.05.2023 10:01
Twój e-PIT niedostępny! Ministerstwo Finansów wyjaśnia powód! Co trzeba wiedzieć?

Ministerstwo Finansów poinformowało o przerwie w dostępie do rządowej usługi Twój e-PIT. Jaki jest tego powód?

Twój e-PIT

Podatnicy mieli czas od 15 lutego do 2 maja włącznie na złożenie zeznań podatkowych za 2022 rok. Jedni robili to samodzielnie prywatnymi programami, inni zdali się na usługę Twój e-PIT.

Przypominamy, że Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Podatnik, który skorzysta z tej usługi nie musi wypełniać wniosków, aby rozliczyć swój podatek przy jej użyciu.

Zeznanie podatkowe uzupełnione o dane zgromadzone przez administrację skarbową czeka na podatnika w wersji elektronicznej w usłudze Twój e-PIT dostępnej w e-Urzędzie Skarbowym na podatki.gov.pl

Usługa chwilowo niedostępna

Jeżeli podatnik nie złożył samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38, wszystkie zeznania podatkowe za 2022 rok rozliczanie w drodze rządowej usługi będą automatycznie akceptowane w dniach 3-10 maja.

Oznacza to jednocześnie, że w tym czasie nie ma możliwości logowania się danymi autoryzacyjnymi. Wznowienie działania usługi planowane jest po 10 maja.

Zdjęcie Twój e-PIT niedostępny! Ministerstwo Finansów wyjaśnia powód! Co trzeba wiedzieć? #1
https://www.podatki.gov.pl/komunikaty-techniczne/przerwa-w-dostepnosci-uslugi-twoj-e-pit-05052023/

Co jeśli nie zaakceptowałeś e-PIT?

Większość deklaracji podatkowych za 2022 rok, pomimo niezalogowania do usługi, zostanie automatycznie zaakceptowana przez skarbówkę. Mowa w szczególności o deklaracji PIT-37. Z tej opcji rozliczenia nie skorzystają natomiast podatnicy rozliczający się na PIT-36 oraz PIT-28.

Warto pamiętać, że podatnik nie był zobowiązany do rozliczenia swojego zeznania wyłącznie przez Twój e-PIT. Jeśli skorzystał z prywatnego programu bądź rozliczył się w wersji papierowej, nie musi się martwić, że nie zaakceptował deklaracji w Twój e-PIT. Jego zeznanie również jest uznane za złożone i rozliczone.

Spóźniony PIT

W przypadku, gdy deklaracja PIT nie zostanie złożona w terminie, na podatnika czeka odpowiedzialność karno-skarbowa. Można jej jednak uniknąć. W pierwszej kolejności należy oczywiście złożyć zaległe zeznanie oraz uregulować podatek. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że im dłużej będziemy zwlekać, tym odsetki za zwłokę będą wyższe.  

Następnie należy złożyć czynny żal, który pomoże uniknąć konsekwencji karno-skarbowych. Warto pamiętać, że można to zrobić tylko wtedy, jeśli urząd skarbowy sam nie odkrył wykroczenia i nie rozpoczęło się jeszcze postępowanie wyjaśniające.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną