Obecne przepisy przewidują pomoc dla wszystkich kredytobiorców złotówkowych do końca tego roku. Coraz więcej wskazuje jednak na to, że zostaną przedłużone. Co na ten temat mówią przedstawiciele rządu i banki?
Wakacje kredytowe także w 2024 roku?
Z wakacji kredytowych można było skorzystać od sierpnia 2022 r., a co za tym idzie zawiesić po dwie raty w dwóch ostatnich kwartałach 2022 r. i po jednej racie w każdym kwartale 2023 r. Według stanu na koniec grudnia 2023 roku, wakacjami kredytowymi objętych zostało 1,05 mln kredytów o łącznej wartości 262,5 mld zł. To 54 proc. liczby wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych w Polsce i 68 proc. ich łącznej wartości.
Premier Mateusz Morawiecki w jednym ze swoich wystąpień po posiedzeniu rządu pod koniec stycznia zasugerował, że przedłużenie wakacji kredytowych jest możliwe. Przyznał jednak, że ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.
Kiedy zapadnie ostateczna decyzja?
Natomiast decyzja rządu ma zależeć od sytuacji inflacyjnej w Polsce w połowie 2024 roku, a także od projekcji wysokości stóp procentowych. Obecnie trudno jednak przewidzieć, czy do lipca lub sierpnia inflacja zdąży spaść na tyle, że rząd nie zdecyduje się na wakacje kredytowe w 2024 r.
Głos w tej sprawie zabrał niedawno także wiceminister Soboń. Potwierdził, że decyzja jeszcze nie zapadła, jednak przy tym przyznał:
„Co do wakacji kredytowych, jest to duże obciążenie dla banków – dzisiaj jest to ponad 1 mln kredytów. Raczej […] opierałbym się tutaj na rzeczywistej analizie. Tak jak obiecaliśmy, w połowie roku taką analizę przeprowadzimy. Nie ma tutaj jeszcze rozstrzygnięcia [w sprawie przedłużenia wakacji kredytowych na kolejny rok], mówię zupełnie otwarcie: przed nami jest ta decyzja”.
Co na to banki?
Przedłużenie wakacji kredytowych z pewnością ucieszyłoby kredytobiorców, ale na pewno nie banki. Wyniki sektora bankowego w Polsce za 2022 r. wskazują bowiem, że ponosi on znaczne straty z tytułu wakacji kredytowych.
Ponadto Związek Banków Polskich stwierdził niedawno, że wakacje kredytowe dla każdego nie zostaną przedłużone. Jak uzasadniono, jest to rozwiązanie szkodliwe, a wystarczającą pomoc zapewnia Fundusz Ochrony Kredytobiorców.