Czy będą kolejne wakacje kredytowe? Banki mają jasne stanowisko!

Justyna
Biznes i finanse
05.05.2023 20:39
Czy będą kolejne wakacje kredytowe? Banki mają jasne stanowisko!

Obecne przepisy przewidują pomoc dla wszystkich kredytobiorców złotówkowych do końca tego roku. Coraz więcej wskazuje jednak na to, że zostaną przedłużone. Co na ten temat mówią przedstawiciele rządu i banki?

Wakacje kredytowe także w 2024 roku?

Z wakacji kredytowych można było skorzystać od sierpnia 2022 r., a co za tym idzie zawiesić po dwie raty w dwóch ostatnich kwartałach 2022 r. i po jednej racie w każdym kwartale 2023 r. Według stanu na koniec grudnia 2023 roku, wakacjami kredytowymi objętych zostało 1,05 mln kredytów o łącznej wartości 262,5 mld zł. To 54 proc. liczby wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych w Polsce i 68 proc. ich łącznej wartości.

Premier Mateusz Morawiecki w jednym ze swoich wystąpień po posiedzeniu rządu pod koniec stycznia zasugerował, że przedłużenie wakacji kredytowych jest możliwe. Przyznał jednak, że ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

Kiedy zapadnie ostateczna decyzja?

Natomiast decyzja rządu ma zależeć od sytuacji inflacyjnej w Polsce w połowie 2024 roku, a także od projekcji wysokości stóp procentowych. Obecnie trudno jednak przewidzieć, czy do lipca lub sierpnia inflacja zdąży spaść na tyle, że rząd nie zdecyduje się na wakacje kredytowe w 2024 r.

Głos w tej sprawie zabrał niedawno także wiceminister Soboń. Potwierdził, że decyzja jeszcze nie zapadła, jednak przy tym przyznał:

„Co do wakacji kredytowych, jest to duże obciążenie dla banków – dzisiaj jest to ponad 1 mln kredytów. Raczej […] opierałbym się tutaj na rzeczywistej analizie. Tak jak obiecaliśmy, w połowie roku taką analizę przeprowadzimy. Nie ma tutaj jeszcze rozstrzygnięcia [w sprawie przedłużenia wakacji kredytowych na kolejny rok], mówię zupełnie otwarcie: przed nami jest ta decyzja”.

Co na to banki?

Przedłużenie wakacji kredytowych z pewnością ucieszyłoby kredytobiorców, ale na pewno nie banki. Wyniki sektora bankowego w Polsce za 2022 r. wskazują bowiem, że ponosi on znaczne straty z tytułu wakacji kredytowych.

Ponadto Związek Banków Polskich stwierdził niedawno, że wakacje kredytowe dla każdego nie zostaną przedłużone. Jak uzasadniono, jest to rozwiązanie szkodliwe, a wystarczającą pomoc zapewnia Fundusz Ochrony Kredytobiorców.

Czy Waszym zdaniem wakacje kredytowe powinny zostać przedłużone?

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną