Chciała sprzedać ubrania przez Internet. Straciła 31 tys. zł!

Martyna
Newsy
06.04.2023 19:12
Chciała sprzedać ubrania przez Internet. Straciła 31 tys. zł!

41 – letnia kobieta z Siedlec stała się ofiarą cyberprzestępców. Chciała ona sprzedać niepotrzebne ubrania przez stronę internetową. Finalnie straciła 31 tys. zł. Przedstawiamy szczegóły historii. 

Straciła pieniądze 

Na Komendę Miejską Policji w Siedlcach zgłosiła się 41-letnia kobieta, która padła ofiarą cyberprzestępców. Poszkodowana w trakcie robienia wiosennych porządków zdecydowała się sprzedać część swojej garderoby przez Internet. Po chwili znalazł się pierwszy zainteresowany klient, który napisał do sprzedającej wiadomość z prośbą o numer telefonu.  

Następnie kobieta po przesłaniu numeru telefonu otrzymała SMS z informacją, że powinna zaakceptować jego zamówienie i otworzyć przesłany link. Kolejnym krokiem było wybranie swojego banku i zalogowanie się na koncie. Oszust wmówił kobiecie, że jest to rutynowa procedura. 

Informacje o oszustwie 

W momencie, gdy kobieta zalogowała się do banku podając numer karty przypisanej do rachunku oraz kod CCV otrzymała ona wiadomość z banku z informacją o zmienionych limitach płatności oraz o zmienionym urządzeniu zaufanym. Ponadto zaakceptowano przelewy na kilkaset euro. 

Informację otrzymane z banku wzbudziły podejrzenia kobiety, dlatego postanowiła się ona skontaktować z przedstawicielami placówki. Wówczas doszło do zablokowania transakcji na rachunku oraz karty. Niestety było już za późno. Kobieta dowiedziała się, że z jej konta zniknęło 31 tys. zł na rzecz zagranicznych firm. 

Co więcej, cyberprzestępcy próbowali wykonać dwa przelewy z konta oszczędnościowego na 200 tys. zł, jednak nie zdążyli tego zrealizować. Nie trzeba dodawać, że konto osoby, która rzekomo chciała kupić ubrania od sprzedającej momentalnie zostało zlikwidowane. 

Cyberprzestępstwa w Polsce 

Niestety w dzisiejszych czasach cyberprzestępstwa są coraz powszechniejsze.  

“Jednym z najczęstszych przestępstw w cyberprzestrzeni jest tzw. phishing, czyli kradzież danych. Coraz więcej jest przypadków włamań do baz danych firm, w których są numery PESEL, adresy zwykłe i IP, numery telefonów itp., bo są one bardzo poszukiwane na przestępczym rynku” - gazetapolicja.pl   

Funkcjonariusze policji apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i o nieotwieranie linków przesyłanych z nieznanych źródeł.  

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną