Kto może się spodziewać przelewu na 240 zł od rządu?

Agnieszka
Newsy
31.03.2023 9:53
Kto może się spodziewać przelewu na 240 zł od rządu?

 

Już w ciągu najbliższych dni na konta bankowe 1,7 mln Polaków dojdzie przelew na 240 zł. Kto może na niego liczyć? Otóż jedynie te osoby, które są zgłoszone do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). 

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe? Skąd kwota 240 zł?

PPK to dobrowolny system oszczędzania na przyszłą emeryturę. Na comiesięczną składkę PPK składają się trzy czynniki. Składka pochodzi:

  • z wynagrodzenia brutto - od 2 do 4 proc. zarobków brutto, chyba że pensja nie przekracza 120 proc. minimalnego wynagrodzenia, wtedy wpłata może zostać obniżona do 0,5 proc.;
  • z pieniędzy pracodawcy -  1,5 do 4 proc. wynagrodzenia brutto pracownika;
  • z budżetu państwa - 250 zł jednorazowej wpłaty powitalnej i 240 zł dopłaty rocznej.

To właśnie wspomniane wcześniej 240 zł zostało już przelane na konta 1,7 mln Polaków. 

Kiedy uczestnicy PPK otrzymają 240 zł dopłaty rocznej?

Jak donosi serwis Business Insider, przelewy na kwotę 240 zł zostały wysłane już 29 marca. Oznacza to, że większa część osób otrzymała już swoją dopłatę na konto bankowe.

Co ciekawe, z roku na rok rośnie liczba osób oszczędzających w PPK, a w tym roku pula środków do rozdysponowania była rekordowa.

Właśnie przekazujemy do instytucji finansowych zarządzających środkami w PPK rekordową kwotę 410,3 mln zł. W najbliższych dniach powinny być już widoczne na kontach około 1 mln 710 tys. uczestników PPK — powiedział w rozmowie z Business Insider Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

W tym roku nastąpił automatyczny zapis do PPK

W marcu 2023 roku nastąpiło automatyczne zapisanie pracowników do PPK, nawet, jeśli wcześniej już składali rezygnację.

Do końca marca można z programu zrezygnować. Rezygnację można złożyć też później, jednak jeśli ktoś nie zrobi tego do końca marca, to jego marcowa pensja zostanie pomniejszona o składkę na PPK. 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną