GUS podał jakimi dochodami dysponuje przeciętny Polak! Średnia krajowa to mit?!

Justyna
Newsy
29.03.2023 21:02
GUS podał jakimi dochodami dysponuje przeciętny Polak! Średnia krajowa to mit?!

GUS podał najnowsze dane dotyczące średniego dochodu rozporządzalnego na osobę. Jaką kwotą tak naprawdę dysponuje co miesiąc przeciętny Polak?

Najnowsze dane GUS

Główny Urząd Statystyczny (GUS) regularnie co miesiąc publikuje informacje na temat przeciętnego wynagrodzenia w średnich i dużych firmach. Niestety dość rzadko ukazują się dane pokazujące zarobki w całej gospodarce. Jeszcze rzadziej możemy poznać informacje określające faktyczne dochody, jakimi dysponują Polacy w przeliczeniu na jedną osobę. Takie podsumowanie 2022 r. zaprezentowali urzędnicy w najnowszym komunikacie.

Czym jest dochód rozporządzalny?

Warto zaznaczyć, że nie jest to pojęcie tożsame z płacą netto. Mowa o sumie bieżących dochodów gospodarstw domowych z poszczególnych źródeł, pomniejszonych o podatki czy składki i podzielonych przez członków rodziny. W praktyce dochód rozporządzalny ma odwzorować kwotę, jaką dysponuje przeciętny obywatel na takie cele jak bieżące wydatki czy oszczędności

Jak przekazuje GUS, przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na jedną osobę ogółem w 2022 r. wyniósł dokładnie 2 tys. 249 zł 79 gr. Oznacza to, że w porównaniu z poprzednim rokiem kwota ta wzrosła o 9,1 proc. Tymczasem inflacja w 2022 r. według danych GUS wyniosła 14,4 proc. Mimo tego, że przeciętne dochody w ostatnich latach idą w górę, to jeszcze szybciej rosną ceny produktów i usług.

Mit średniego wynagrodzenia

Pomimo istnienia tak precyzyjnego pojęcia jak dochód rozporządzalny, wciąż wielu osób za wyznacznik uznaje średnią krajową. Warto przypomnieć, że średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w całym 2022 r. wyniosło 6346,15 zł brutto. Ekonomista Kamil Sobolewski zwraca jednak uwagę na to, że pomimo oczekiwań społeczeństwa, średnia krajowa nie pokazuje bezpośrednio ile w rzeczywistości zarabiają Polacy.

Natomiast Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan, tłumaczy dlaczego ten wskaźnik budzi tak wiele kontrowersji:

„Dane miesięczne o wynagrodzeniach GUS nie są idealne, ponieważ obejmują swoim zasięgiem firmy zatrudniające powyżej 10 pracowników. Oznacza to, że GUS pomija blisko 95 proc. firm w Polsce”.

Jak wynika z danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w Polsce działa 2,62 mln firm a przedsiębiorstwa mikro-, małe i średnie stanowią zdecydowaną większość, czyli aż 99,8 proc. W związku z tym, do danych o średnim wynagrodzeniu należy podchodzić z rozsądkiem.

Zamknij ×