Jakich budynków nie dotyczy świadectwo energetyczne?

Justyna
Prawo
23.03.2023 18:56
Jakich budynków nie dotyczy świadectwo energetyczne?

Posiadanie świadectwa energetycznego nie jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli nieruchomości. Kto zatem jest zwolniony z załatwiania formalności i dodatkowych kosztów?

Obowiązkowe świadectwo energetyczne

28 kwietnia 2023 wejdą w życie przepisy ustawy z dnia 7 października 2022 w sprawie zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, które wprowadzają m.in. wymóg posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej przy sprzedaży lub najmie mieszkania. Nowe zapisy w ustawie wynikają z prawa europejskiego.

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku. Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik budynku może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany ze zużyciem energii.

Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie wystawiane zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej na okres 10 lat od dnia jego sporządzenia. Trzeba jednak pamiętać, że straci ono ważność przed upływem tego terminu jeżeli zostaną przeprowadzone roboty budowlano-instalacyjne, w wyniku których zmianie ulegnie charakterystyka energetyczna budynku lub części budynku np. wymiana okien, wymiana źródła ciepła.

Kto nie musi go mieć?

Jeśli jednak planujemy sprzedaż lub wynajem mieszkania albo domu, warto już teraz dowiedzieć się, czy wspomniany obowiązek rzeczywiście obejmuje także nas. Okazuje się bowiem, że przepisy przewidują wyjątki. Przede wszystkim,  świadectwo nie jest wymagane, kiedy wykorzystujemy istniejący budynek (lub lokal) na własny użytek, czyli nie zamierzamy go sprzedawać lub wynajmować. Poza tym istnieją 3 główne przypadki, które również zwalniają z obowiązku. Dotyczą one:

  • budynków gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/(m²·rok),
  • budynków podlegających ochronie na podstawie przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,
  • budynków przemysłowych oraz gospodarczych, niewyposażonych w instalacje zużywające energię – z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego.

Pozostałe wyjątki

Są też inne wyjątki o mniejszym zasięgu, wśród których znajdziemy między innymi miejsca kultu religijnego. Ponadto nie ma obowiązku sporządzania certyfikatu energetycznego dla budynków mieszkalnych, przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku np. domów letniskowych, niezależnie od ich powierzchni. Inny wyjątek obejmuje całoroczne budynki wolnostojące, ale o powierzchni użytkowej poniżej 50 m².

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną