Zmarł Janusz Weiss!

Justyna

Newsy

11.03.2023 15:28

Zmarł Janusz Weiss!

Dziennikarz Janusz Weiss zmarł po walce z wyniszczająca chorobą. Jak przekazało w sobotę Radio Zet, o jego śmierci poinformował syn.

Odszedł po ciężkiej chorobie

Polski dziennikarz, pisarz, prezenter telewizyjny i radiowy, a także artysta kabaretowy miał 74 lata. Jak podaje Radio Zet, syn dziennikarza potwierdził, że jego ojciec odszedł 10 marca br. po walce z ciężką chorobą. Napisał:

„Z głębokim żalem i w wielkiej rozpaczy zawiadamiamy, że 10 marca po ciężkiej walce z okrutną chorobą odszedł od nas Kochany Mąż, Wspaniały Tatuś, Człowiek Wielkiej Dobroci. Janusz Weiss”.

Bogata kariera medialna

Janusz Weiss urodził się 31 maja 1948 r. w Warszawie. Przez wiele lat był związany z radiem i telewizją. Dziennikarz zaczynał karierę w latach 60. na warszawskich scenach kabaretowych. Wówczas, pod koniec lat 60., założył razem z Jackiem Kleyffem kabaret Salon Niezależnych, w której występował przez kolejne pięć lat.

W latach 70. zaczął pracować jako konferansjer na występach gwiazd polskiej sceny muzycznej, w tym Anny Jantar i Ireny Jarockiej.

Ojciec Radia Zet

Janusz Weiss był jednym z ojców Radia Zet. W 1990 r. razem z Andrzejem Woyciechowskim współtworzył rozgłośnię, rekrutując do pracy nowe pokolenie dziennikarzy, m.in. Wojciecha Jagielskiego, Marzenę Chełminiak, Szymona Majewskiego i wielu innych.

Jego programy, w tym kultowa audycja „Dzwonię do Pani, Pana w bardzo nietypowej sprawie" prowadzona w latach 1990-2011, przeszły do kanonu polskiego dziennikarstwa. W 2010 r. otrzymał za nią nagrodę w plebiscycie MediaTory - Studenckie Nagrody Dziennikarskie w kategorii ReformaTOR, przyznawaną dziennikarzom, którzy zmieniają rzeczywistość z dobrym skutkiem. Później, od 2013 do 2016 roku związany był z Programem I Polskiego Radia.

Gospodarz wielu programów telewizyjnych

Od 1969 do 2005 r. związany był też z Telewizją Polską, gdzie prowadził programy rozrywkowe i teleturnieje. Był m.in. gospodarzem programu „Wszystkie pytania świata". Najbardziej jednak kojarzony jest z popularnym teleturniejem „Miliard w rozumie", emitowanym w latach 1993-2005.

W 2011 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Natomiast od 2019 r. nie pojawiał się już w telewizji