Stolica Apostolska wprowadziła ważne zmiany dla części wiernych. Chodzi o zezwolenie na przyjęcia komunii świętej w postaci chleba o niskiej zawartości glutenu.
Posiedzenie Komisji
Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski obradowała przez trzy dni (27 lutego – 1 marca br.) w Warszawie. Wśród tematów jej posiedzenia znalazł się tekst Mszału rzymskiego oraz dekret Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Jak przekazało biuro prasowe Episkopatu Polski, zajęto się również projektem dokumentu dotyczącego zasad formacji lektora, akolity i katechisty. Dyskutowano także nad projektem
"obrzędów pogrzebowych z obecnością urny zawierającej prochy osoby zmarłej oraz kwestią opracowania tekstów odnowienia profesji zakonnej w święto Ofiarowania Pańskiego".
Komunia bez glutenu?
Przewodniczący komisji bp Piotr Greger poinformował, że Stolica Apostolska w dekrecie Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z grudnia 2022 r.:
„pozytywnie odniosła się do prośby polskich biskupów, dotyczącej zezwolenia przyjęcia komunii świętej w postaci chleba o niskiej zawartości glutenu".
Przyznał, że:
„będzie to duże uproszczenie dla osób chorych na celiakię".
Zgodnie ze słowami przewodniczącego komisji w uzasadnionej sytuacji, taką decyzję może podjąć proboszcz miejsca lub duszpasterz, ewentualnie ten, kto przewodniczy liturgii. Co ważne nie będzie od wiernego wymagane zaświadczenia o chorobie.
Kościół wyszedł naprzeciw chorym na celiakię
Celiakia to choroba, która dotyka średnio 1 proc. populacji w Europie. Charakteryzuje się nietolerancją glutenu, czyli białka zawartego w pszenicy, owsie, życie i jęczmieniu. Uszkadza on bowiem kosmki jelitowe osoby chorej na celiakię. Wówczas może dojść do stanu zapalnego jelita i zniszczenia śluzówki, co sprawia, że jelito nie jest w stanie spełniać swojej funkcji. W dalszej konsekwencji prowadzi to często między innymi do niedożywienia, osteoporozy, depresji i nerwic, marskości wątroby, cukrzycy czy do poronień.
Dla chorych szkodliwe są dawki glutenu większe niż 20 mg na kilogram. Natomiast komunikanty wypiekane wyłącznie z pszennej mąki i wody mają 25 mg glutenu. Oznacza to, że regularne przyjmowanie tradycyjnej komunii świętej może spowodować poważne kłopoty zdrowotne. Jeszcze kilkanaście lat temu osoby chore na celiakię Komunię św. mogły przyjmować wyłącznie pod postacią wina.