Od 1 marca 2023 zmieniły się zasady dotyczące programu “Mieszkanie bez wkładu własnego”. Od tej pory program ten zmienia nazwę na Rodzinny kredy mieszkaniowy. Jednak nie tylko nazwa uległa zmianie, ale także kilka założeń dotyczących udzielania i spłacania takiego kredytu.
Rodzinny kredyt mieszkaniowy - zmiany od 1 marca
Od 1 marca z Rodzinnego kredytu mieszkaniowego będzie mógł skorzystać zarówno kredytobiorca nieposiadający wkładu własnego, jak i kredytobiorca, który wkład własny posiada. Wkład własny nie może być jednak wyższy niż 200 tysięcy zł i nie może przekraczać 20 procent kwoty wydatków, na który kredyt jest udzielany, a w przypadku kredytu o stałej lub okresowo stałej stopie procentowej - nieprzekraczającym 30 procent.
Gwarancja Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK)
Jeśli wkład własny jest niższy niż 20 procent, brakująca kwota wkładu zostanie objęta gwarancją BGK. Oznacza to, że osoby, które mają pieniądze na część wkładu własnego lub cały wkład własny, będą mogły skorzystać z tzw. spłaty rodzinnej, czyli spłaty przez BGK części kredytu w przypadku urodzenia się kolejnego dziecka.
Chcemy, by program był dostępny także dla osób, które mają wkład własny, ale chcą skorzystać ze spłaty rodzinnej. Po drugie zwiększamy wskaźniki ceny metra kwadratowego, by większa liczba mieszkań mogła być objęta programem - podkreślił wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.
Rodzinny kredy mieszkaniowy - kto może skorzystać?
.Rodzinny kredyt mieszkaniowy może zostać udzielony, jeżeli osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy:
- nie posiadają prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego
- oraz w okresie pięciu lat poprzedzających złożenie wniosku o udzielenie tego kredytu nie dokonały zbycia takiego prawa w drodze darowizny na rzecz osoby zaliczanej do I albo II grupy podatkowej
- a także nie może przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. - czytamy na stronie bgk.pl
Są jednak wyjątki. Jeśli w gospodarstwie domowym jest dwójka lub więcej dzieci, osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy mogą łącznie posiadać prawo własności albo spółdzielcze prawo dotyczące nie więcej niż jednego mieszkania albo domu jednorodzinnego nie większego niż:
- 50 m2 gdy w gospodarstwie jest dwoje dzieci,
- 75 m2, gdy dzieci jest troje,
- 90 m2, gdy dzieci jest czworo.