Uwaga na oszustów! Fałszywe wiadomości o 13 emeryturze.

Martyna
Newsy
01.03.2023 18:38
Uwaga na oszustów! Fałszywe wiadomości o 13 emeryturze.

Wielkimi krokami zbliża się wypłata tzw. trzynastej emerytury. Niestety wiele nieuczciwych osób postanowiło wykorzystać naiwność ludzką i próbują wyłudzić pieniądze oraz dane osobowe od osób starszych. Wyjaśniamy, na co trzeba uważać.

Oszuści

W kwietniu nastąpi wypłata tzw. trzynastej emerytury. Jednak wiele starszych osób pada ofiarą oszustów, którzy chcą wyłudzić pieniądze lub uzyskać dostęp do danych osobowych. Wypłata "trzynastki" stanowi dla nich świetną okazję do nieuczciwego zarobku. Najczęstszymi stosowanymi narzędziami w celu oszustwa są:

  •  fałszywe wiadomości telefoniczne
  •  fałszywe wiadomości na skrzynce mailowej
  •  fałszywe wiadomości rozsyłane na konta portalów społecznościowych
  •  podszywanie się za bliskich w potrzebie
  •  podszywanie się za pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Ofiary przestępstw dotychczas otrzymywali drogą mailową fałszywe wiadomości wysłane z dwóch adresów: skł[email protected] i [email protected].

Phishing

Oszustwa z wykorzystaniem narzędzi elektronicznych nazywane są phishingiem. Jest to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonienia ofiary do określonych działań. Jest ona coraz częściej stosowana przez cyberprzestępców.

Najczęstszą pułapką jest zachęta do odwiedzenia fałszywej strony, na której próbują wyłudzić poufne dane ofiar, w celu zalogowania się na ich konto bankowe lub uzyskanie dostępu do karty płatniczej. W czasie zbliżającej się wypłaty trzynastej emerytury seniorzy są szczególnie narażeni na tego typu działania. Należy zatem zachować szczególną ostrożność i nie otwierać wiadomości od nieznanych numerów i o podejrzanej treści.

Trzynasta emerytura

Wczoraj (28.02.2023) rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że tegoroczna 13 emerytura zostanie wypłacona w kwietniu. Emeryci otrzymają wówczas dodatkowe świadczenia w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca.

Jej wysokość zależy od corocznej waloryzacji, która w bieżącym roku wynosi 14,8 %. Należy jednak pamiętać o zasadach przyznania świadczenia pieniężnego:

„ Bez względu na liczbę osób uprawnionych do świadczenia głównego np. Renty rodzinnej przysługuje tylko jedna trzynastka. W takiej sytuacji trzynasta emerytura jest dzielona i wypłacana w równych częściach. Jeśli do świadczenia uprawnione są dwie osoby, to w 2023 r. Każdej przysługuje po 794,22 zł brutto.” – gazetasenior.pl

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną