Polacy sami wybudują sobie domy? Powstały kooperatywy mieszkaniowe!

Agnieszka
Newsy
01.03.2023 11:57
Polacy sami wybudują sobie domy? Powstały kooperatywy mieszkaniowe!

W związku z kryzysem mieszkaniowym w Polsce, rząd wpadł na pomysł, aby Polacy sami budowali swoje mieszkania. Ma się to odbywać dzięki stworzeniu kooperatyw mieszkaniowych, których przepisy wejdą w życie już w marcu. Czym są kooperatywy mieszkaniowe? Jak będzie to wyglądać w praktyce?

Kooperatywy mieszkaniowe. Polacy sami wybudują sobie domy i mieszkania?

W związku z kryzysem mieszkaniowym, który objawia się ogromnymi cenami nieruchomości wybudowanych przez deweloperów, a także fiaskiem programów rządowych, np. Mieszkanie dla Młodych, rząd postanowił uregulować prawnie kooperatywy mieszkaniowe.

Rozwiązanie to ma sprawić, że Polacy sami będą sobie budować domy i budynki mieszkalne, teoretycznie taniej i na, teoretycznie, lepszych warunkach. Jak ma to działać w praktyce?

Budowa domu przez kooperatywę mieszkaniową w praktyce

Po wejściu w życie przepisów regulujących kooperatywę mieszkaniową, grupa osób fizycznych (minimum trzy) będzie mogła taką kooperatywę założyć. Następnie członkowie kooperatywy będą mogli wspólnie wykupić nieruchomość gruntową i wybudować na niej budynek mieszkaniowy, na przykład dom jednorodzinny. 

Ważne: działanie kooperatywy mieszkaniowej musi być prowadzone wyłącznie na własny użytek mieszkalny. Nie można wybudowanej nieruchomości sprzedać. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy członkowie kooperatywy budują mieszkania dla własnych dzieci. 

Dlaczego ma się to opłacać?

Rząd przekonuje, że wybudowanie domu na warunkach kooperatywy mieszkaniowej zmniejszy koszty o 20-30 procent w stosunku do sytuacji, w której mielibyśmy nieruchomość kupić od deweloperów. 

Członkowie kooperatywy będą mogli zaciągnąć kredyt bez wkładu własnego (rodzinny kredyt mieszkaniowy). Być może będzie mogła także kupić grunt od gminy na preferencyjnych warunkach. 

Czy Polacy z tego skorzystają?

Pomimo tego, że zaoszczędzenie 20-30 procent kwoty na budowie domu jest kuszącą alternatywą, to nie każdy będzie chciał dzielić się prawami własności z pozostałymi członkami kooperatywy.

Co więcej, sam proces budowy domu jest na tyle skomplikowany, zbiurokratyzowany i czasochłonny, że nie wszyscy będą w stanie podołać temu samodzielnie. 

Z pewnością pojawią się jednak osoby, dla których założenie kooperatywy mieszkaniowej i wybudowanie w jej ramach domu jednorodzinnego okaże się strzałem w dziesiątkę. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną