Duże polskie przedsiębiorstwo wprowadza 4-dniowy tydzień pracy!

Martyna P.
Newsy
01.03.2023 10:30
Duże polskie przedsiębiorstwo wprowadza 4-dniowy tydzień pracy!

Polskie przedsiębiorstwo produkcyjne zdecydowało się na wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w co drugim tygodniu. Natomiast projekt ustawy dotyczącej skróconego czasu pracy trafił do sejmu. 

Polska firma wprowadza czterodniowy tydzień pracy!

Na wprowadzenie pracy co drugi tydzień w trybie czterodniowym zdecydowała się firma Newag. Prezes firmy Zbigniew Konieczek udzielił wywiadu dla PAP, w którym powiedział, że obecnie na rynku obserwowana jest ograniczona podaż, przez co nie ma żadnych przetargów.

Prezes firmy zdradził, że pracownicy będą pracować co drugi tydzień przez cztery dni do kwietnia 2023 roku.

Mężczyzna zakomunikował, że wszyscy zgodzili się na wybieranie urlopu w te dni. Dzięki temu w kolejnych miesiącach firma nabędzie pełnych mocy produkcyjnych.

Newag jest polskim przedsiębiorstwem produkcyjnym specjalizującym się w produkcji oraz modernizacji taboru szynowego (spalinowego, elektrycznego oraz wagonów pasażerskich). Główna siedziba spółki zlokalizowana jest w Nowym Sączu.

Skrócony tydzień pracy – projekt ustawy w Sejmie

Do sejmu trafił projekt ustawy, który ma skrócić tydzień pracy z 40 na 35 godzin.

Pracownicy mogliby przychodzić do pracy o godzinę wcześniej lub wcześniej z niej wychodzić.

Projekt przewiduje, że zmniejszenie ilości przepracowanych godzin ma nie wpływać na wysokość wynagrodzenia.

Jeśli projekt zostanie pozytywnie rozpatrzony przez Sejm, a ustawa zostanie uchwalona, to wejdzie w życie po 90 dniach od ogłoszenia.

Nowy tryb pracy będzie wprowadzany stopniowo. Początkowo wymiar zostanie zredukowany do 38 godzin i będzie obowiązywał przez 2 lata. Dopiero w trzecim roku wymiar będzie zmniejszony do 35 godzin.

Zdjęcie Duże polskie przedsiębiorstwo wprowadza 4-dniowy tydzień pracy! #1

"Konsekwencje" 4-dniowego tygodnia pracy

Do sprawy odniósł się doradca zarządu Konfederacji Lewiatan prof. Jacek Męcina (wywiad dla PAP). Mężczyzna zwrócił uwagę na istotnie kwestie.

Prof. Jacek Męcina zwraca uwagę, że przed wprowadzeniem zmian należy dokładnie przeanalizować koszty oraz warunki nowego systemu.

Ekspert uważa, że "konieczny jest wyraźny sygnał, że zmiany nie podwyższą kosztów pracy i będą bezpieczne dla gospodarki”.

Mężczyzna zwraca uwagę, że czterodniowy tydzień pracy może wiązać się z obniżeniem wynagrodzenia oraz redukcją liczby pracowników.

Efektem wprowadzenia takiego systemu mogą być również kłopoty w gospodarce i zmniejszenie konkurencyjności firm.