Kiedy koniec zimy? Prognoza pogody na najbliższe dni.

Martyna
Newsy
09.02.2023 17:00
Kiedy koniec zimy? Prognoza pogody na najbliższe dni.

Promienie słońca oraz wydłużające się dni przywołują na myśl szybkie nadejście wiosny. Synoptycy przewidują w najbliższych dniach wzrost temperatury. Jednak zima tak łatwo nie odpuszcza. Przedstawiamy prognozę pogody. 

Aktualne warunki atmosferyczne 

Obecnie w części kraju termometry pokazują ujemną temperaturę. W kotlinach górskich nocami spada ona nawet poniżej 20 stopni C. Na południu Polski widoczny śnieg, a w centralnej części kraju i na północy widać pierwsze oznaki wiosny - przebiśniegi.  

Prognoza na weekend 

W nadchodzący weekend (11 – 12.02.) temperatura wzrośnie. Od piątku z każdym dniem będzie robić się coraz cieplej. W większości kraju termometry wskażą powyżej 5 stopni C. Miejscami możliwe nawet 10 stopni C. Wystąpi również wiatr oraz przelotne opady deszczu. W nocy coraz trudniej będzie o mróz.  

Ocieplenie nie będzie jednak zapowiedzią wiosny. Meteorolodzy przewidują, że w trzeciej dekadzie lutego czeka nas przeplatanka pogodowa ze zmienną temperaturą. Na nizinach spadnie śnieg lub śnieg z deszczem. Temperatura spadnie, a nocami na terenie całego kraju wystąpi mróz. Miejscami w dzień temperatura nie przekroczy 0 stopni C.  

Kiedy pojawi się wiosna ?

Zdjęcie Kiedy pojawi się wiosna? Prognoza pogody na najbliższe dni. #1

Według amerykańskiego modelu CFS pierwsze oznaki wiosny będzie można zaobserwować w marcu. Będzie bardzo ciepło, temperatura przekroczy 2 stopnie ponad normę. Ponadto możliwych chłodniejszych okresów ze śniegiem będzie coraz mniej. Dalsza prognoza pogody przewiduje ciepły kwiecień oraz liczne opady deszczu w maju.  

O tym jak długo zostanie z nami zima zadecyduje wir polarny. Od kilku tygodni synoptycy obserwują liczne zmiany w jego obrębie. Obecne prognozy przewidują, że w trzeciej dekadzie lutego wir polarny zstąpi nad Azję i będzie szybko tracił na sile. Być może zniknie on przed końcem miesiąca. Wtedy od marca mieszkańcy Europy Północnej będą narażeni na liczne ataki chłodu i zimna.

Dla osób, które nieustannie wyczekują wiosny pocieszeniem może być, że z dnia na dzień będzie coraz cieplej, a powiewy mroźnego wiatru i opady śniegu będą rzadkością.  

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną