Uwaga! Gwałtowne ocieplenie. Takiego weekendu nie było od dawna!

Agnieszka
Newsy
15.03.2024 13:01
Uwaga! Gwałtowne ocieplenie. Takiego weekendu nie było od dawna!

Przez kilka ostatnich dni pogoda nas nie rozpieszczała. Wszystko za sprawą antycyklony Jasper, który przyniósł do Polski znaczne ochłodzenie. Teraz jednak Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ma dobre wiadomości - miejscami nawet 20 stopni.

Znaczne ocieplenie w Polsce

Od czwartku (14 marca) w przeważającej części Polski doszło do znacznego ocieplenia. Prognozy pogody wskazują jednak, że temperatury w ciągu weekendu będą jeszcze bardziej wzrastać.

Oznacza to koniec nocnych przymrozków i znacznie wyższe temperatury w ciągu dnia. 

Marcowa pogoda w dwóch odsłonach. Do czwartku trochę chłodniej. Później prognozowana maksymalna temperatura powietrza może zbliżyć się do 20°C. - pisze IMGW na platformie X.

Zdjęcie Uwaga! Gwałtowne ocieplenie. Takiego weekendu nie było od dawna! #1
Źródło: IMGW

Pogoda na weekend

W piątek termometry pokażą od 12 stopni na wschodzie, aż po 17 stopni na zachodzie kraju. Polska znajdzie się bowiem pod wpływem niżu znad Morza Północnego. Napływa cieplejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie atmosferyczne zacznie spadać.

Na próżno jednak będzie wyczekiwać słońca. Znaczna część kraju będzie bowiem zachmurzona. 

W sobotę sytuacja atmosferyczna przez większość dnia będzie podobna. Z tą jednak różnicą, że miejscami na zachodzie kraju pojawi się więcej słońca.

W niedzielę natomiast Polska północno-wschodnia będzie w zasięgu odsuwającego się na wschód niżu znad Bałtyku. Oznacza to, że ostatni dzień weekendu będzie znacznie chłodniejszy. Jedynie na południu kraju termometry pokażą nieco więcej, bo 10-11 stopni C. 

Najzimniej w niedzielę będzie na północnym zachodzie. Najcieplej natomiast w miastach takich jak: 

Wrocław: 11°C    

Jelenia Góra: 9°C        

Legnica: 11°C

Opole: 11°C        

Katowice: 11°C    

Częstochowa: 10°C

Już niedługo pierwszy dzień wiosny

Pierwszy dzień wiosny, związany z równonocą wiosenną, to szczególny moment w roku, który ma zarówno naukowe, kulturowe, jak i symboliczne znaczenie. W Polsce i wielu innych krajach półkuli północnej, 21 marca uznaje się za początek astronomicznej wiosny. 

Pierwszy dzień wiosny w Polsce przypada 21 marca. Jest to data związana z równonocą wiosenną, kiedy dzień i noc mają równą długość.

Kluczowe Punkty
  • Antycyklon Jasper przyniósł do Polski znaczne ochłodzenie, ale prognozy wskazują na znaczne ocieplenie od czwartku (14 marca).
  • Oznacza to koniec nocnych przymrozków i znacznie wyższe temperatury w ciągu dnia. Maksymalna temperatura powietrza może zbliżyć się do 20°C.
  • W piątek temperatury pokażą od 12 stopni na wschodzie, aż po 17 stopni na zachodzie kraju.
  • Polska północno-wschodnia będzie w niedzielę w zasięgu odsuwającego się na wschód niżu znad Bałtyku, co oznacza, że ostatni dzień weekendu będzie znacznie chłodniejszy. Najcieplej będzie w miastach takich jak: Wrocław, Jelenia Góra, Legnica, Opole, Katowice, Częstochowa.
  • Pierwszy dzień wiosny w Polsce przypada 21 marca. Jest to data związana z równonocą wiosenną, kiedy dzień i noc mają równą długość.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną