Jest decyzja w sprawie stóp procentowych! Czy kredytobiorcy mogą liczyć na ich obniżenie?

Martyna
Newsy
08.02.2023 16:27
Jest decyzja w sprawie stóp procentowych! Czy kredytobiorcy mogą liczyć na ich obniżenie?

Rada Polityki Pieniężnej poinformowała, że w lutym stopy procentowe pozostaną bez zmian. Będą one na takim samym poziomie, jak w styczniu. Przedstawiamy stanowisko Rady. 

Obecny wskaźnik 

Stopa procentowa NBP wynosi 6,75 %. Ostatnia podwyżka miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku, kiedy to Rada Polityki Pieniężnej podniosławskaźnik referencyjny o 25 pkt bazowych. 

Pierwsza podwyżka wskaźnika referencyjnego miała miejsce w październiku 2021 r. Wówczas Rada zaczęła podnosić stopy procentowe startując z poziomu 0,1 %. Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podkreślił już w listopadzie, że bank centralny będzie chciał sprawdzić, jak działa zaostrzenie polityki pieniężnej. 

Koniec z podwyżkami? 

Specjaliści uważają, że głównym czynnikiem, który może wstrzymać podwyżki stóp procentowych jest spadek inflacji. Obecnie wynosi ona 16,6 % i zaczęła spadać w grudniu 2022 r. Dla porównania w listopadzie ubiegłego roku inflacja wynosiła 17,5 %. 

Co więcej eksperci twierdzą, że istnieje możliwość, aby Rada Polityki Pieniężnej wprowadziła obniżkę stóp procentowych. Takie działania są widoczne w stawkach WIBOR, które są używane przez banki w celu wyliczania oprocentowania kredytów. Kolejnym sygnałem mogą być notowane kontrakty na przyszłą stopę procentową FRA ( forward rate agreement). 

Kredyty w Polsce 

Z danych wynika, że: 

“Tylko w sierpniu firmy pożyczkowe działające w sektorze pozabankowym udzieliły łącznie 330,5 tys. nowych pożyczek o wartości 865 mln zł. Obecnie zadłużenie w postaci pożyczek i kredytów ma ponad 15 milionów Polaków. Oznacza to, że blisko 40% z nas posiada aktywne zadłużenia.” - totalmoney.pl   

Osoby posiadające kredyt mają nadzieję na obniżenie stóp procentowych. Dla przykładu stawka WIBOR od początku listopada obniżyła się o około 70 pkt bazowych. Jego spadek sprawił, że raty kredytów przestały rosnąć.  

Niestety decyzję Rady Polityki Pieniężnej zamroziły rynek kredytów hipotecznych. Według ekspertów miesięczna kwota nowo udzielanych kredytów hipotecznych spadła w ciągu roku z 7,7 do 2,1 mld złotych. 

Czy kredytobiorcy mogą liczyć w najbliższym czasie na obniżenie stóp procentowych?