Zamrożenie cen gazu dla piekarni! Na jakich zasadach?

Agnieszka

Newsy

02.02.2023 13:54

Zamrożenie cen gazu dla piekarni! Na jakich zasadach?

 

Mateusz Morawiecki odwiedził w czwartek (02.02.23.) piekarnię “Żytnia” w Dąbrówce. Na miejscu odbyła się konferencja prasowa, na której premier zapowiedział, że piekarnie zostaną objęte zamrożeniem cen gazu. Na jakich zasadach ma przebiegać rządowe wsparcie dla piekarni? Kiedy wejdzie ono w życie?

- Mierzymy się ze splotem wielu kryzysów najpoważniejszych od wielu dekad. W tej sytuacji jest ważne to, jak państwo pomoże przedsiębiorcom - powiedział Mateusz Morawiecki podczas wizyty w piekarni "Żytnia" w Dąbrówce.

 

Piekarnie zapłacą mniej za gaz

Mateusz Morawiecki zapowiedział na konferencji prasowej w Dąbrówce, że piekarnie, które korzystają z pieców ogrzewanych gazem będą mogły skorzystać z niższej niż cena rynkowa stawki za gaz.

Ceny gazu dla piekarni mają zostać zamrożone na poziomie 200,17 zł za MWh. Na konferencji wyjaśniono też, że skorzystać z takiej oferty będzie można po złożeniu wniosku u operatora. Aby skorzystać z zamrożonej stawki na gaz trzeba figurować w Polskiej Kwalifikacji Działalności jako piekarnia lub cukiernia. 

Kiedy nastąpi zamrożenie cen gazu dla piekarni?

Jak zapowiada premier, zamrożenie cen gazu dla piekarni wejdzie w życie już 1 kwietnia 2023 roku.

– Zdecydowaliśmy się, aby wszystkie piekarnie i cukiernie mogły skorzystać od 1 kwietnia z obniżonej, względem cen rynkowych, stawki na gaz. Otóż wiem, że są oferty na 600, 700, 800 zł za MWh. My będziemy gwarantowali na zasadzie de minimis. To procedura unijna i musimy się jej trzymać, ale pieniądze będziemy gwarantowali my i przeznaczamy te pieniądze z naszych zasobów do poziomu 200,17 zł za MWh. - stwierdził premier. 

I dodał:

- To będzie wielka ulga dla tych piekarni, cukierni, które muszą płacić dzisiaj więcej –  powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.