Czego nie powinniśmy trzymać w piwnicy?

Justyna

Styl życia

06.01.2023 10:42

Czego nie powinniśmy trzymać w piwnicy?

Piwnica to zazwyczaj idealne miejsce do przechowywania przetworów, rowerów i innych rzeczy, z których korzystamy sezonowo. Niestety, ze względu na panujące w piwnicy specyficzne warunki, nie wszystko można w niej składować, a w niektórych przypadkach niedostosowanie się do tych zasad może nawet grozić mandatem.

Czego nie powinniśmy trzymać w piwnicy?

W piwnicy panują specyficzne warunki: temperatura jest niższa, powietrze jest wilgotne, a wentylacja słaba. Nie pozwalają one na przechowywanie w tym pomieszczeniu wielu rzeczy. Przypominamy, że warto co jakiś czas robić przegląd piwnicy i sprawdzać, w jakim stanie są znajdujące się tam rzeczy.

Materiały łatwopalne

Tym, czego w żadnym wypadku nie wolno przechowywać na stałe w piwnicy, są wysoce łatwopalne ciecze i substancje, takie jak: benzyna, lakiery, farby z rozpuszczalnikami, środki dezynfekujące, oleje, stare gazety i papier, ubrania, materace itd. Zakaz ma na celu zmniejszenie ryzyka pożaru. Dodatkowo, meble drewniane lub ze sklejki, które szybko zajmują się ogniem, ustawione przy wejściu do piwnicy, mogą utrudniać do niej dostęp.

Butla z gazem

Butle należy przechowywać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, z dala od otwartego ognia, urządzeń elektrycznych i źródeł zasilania. Za trzymanie butli z gazem w piwnicy możemy dostać mandat w wysokości kilkuset złotych.

Stary sprzęt elektroniczny

Czasem raptem kilka tygodni przechowywania elektroniki w takim miejscu może sprawić, że nie będzie się ona nadawać do użytku. A jeśli dany sprzęt już jest zepsuty, by nie stanowił zagrożenia pożarowego, lepiej oddać go w specjalnym punkcie lub zgłosić chęć pozbycia się do odpowiedniej firmy.

Książki

Piwnica nie jest dobrym miejscem dla książek i przedmiotów papierowych, głównie ze względu na niską temperaturę i wysoką wilgotność powietrza, a także szkodniki, np. myszy, rybiki cukrowe, roztocze. Wspomniane czynniki mogą doprowadzić do szybkiego zniszczenia umieszczonej tam literatury. Książki, których nie chcesz już mieć w swoim domu, możesz oddać do biblioteki, domu dziecka lub po prostu sprzedać.

Ubrania

Materiał szybko chłonie wilgoć, a nieprzyjemnego zapachu piwnicy bardzo trudno się potem pozbyć. Oprócz tego  szczególnie źle reagować na nadmierną wilgoć może galanteria skórzana, czyli buty, torebki i kurtki wykonane ze skóry .