300 plus do wypłaty! Jak uzyskać wyższe wynagrodzenie na rękę w 2023 roku?

Martyna P.
Podatki
29.12.2022 9:55
300 plus do wypłaty! Jak uzyskać wyższe wynagrodzenie na rękę w 2023 roku?

Dotychczas PIT-2 nie był formularzem zmieniającym w sposób zdecydowany wysokość comiesięcznej pensji. Od stycznia zmieniła się jednak wysokość kwoty zmniejszającej podatek. Obecnie różnica może być odczuwalna dla naszych portfeli. Przez wiele lat PIT-2 funkcjonował w takiej samej formie. Składali go wyłącznie pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Teraz dokument mogą złożyć osoby zatrudnione na umowie zlecenie i umowie o dzieło. 

2023 rok przyniesie wiele nowych regulacji podatkowych. Jedną z nich jest nowy wzór druku do celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jak dokładnie będzie wyglądał wzór formularza PIT-2? Kiedy najlepiej go złożyć?

 

Nowy wzór PIT-2 od nowego roku!

PIT-2 to oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Na formularzu PIT-2 można np. złożyć wniosek o uwzględnienie kwoty wolnej w trakcie roku podatkowego. Pozwoli to na uzyskanie wyższej miesięcznej płacy (na rękę).

Oświadczenie składa się w celu pomniejszenia miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.

Nowy wzór formularza PIT-2 (wersja 9) zacznie obowiązywać od Nowego Roku. Ministerstwo Finansów przyznaje jednak, że można go już składać wcześniej.

PIT-2 będzie miał zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2023 roku.

Po wdrożeniu zmian nowy formularz będą mogli składać także pracownicy zatrudnieni na podstawie umów zlecenie, umów o dzieło, oraz członkowie zarządu, oraz menedżerowie na kontrakcie.

Nowy wzór PIT-2 znajdziesz TUTAJ

Zdjęcie 300 plus do wypłaty! Jak uzyskać wyższe wynagrodzenie na rękę w 2023 roku? #1

Wyższa miesięczna płaca na rękę!

2023 rok przyniesie zmiany dotyczące miesięcznego rozliczania zleceń oraz umów o dzieło. Od nowego roku będzie można bowiem stosować kwotę zmniejszającą podatek.

Ta kwota wynosi 3,6 tys. zł rocznie. Miesięcznie wolno odliczyć 1/12, czyli 300 zł.

Warunkiem jest wcześniejsze poinformowanie płatnika o tym, że posiada się takie prawo (prawo do kwoty zmniejszającej podatek).

Konieczne jest złożenie dokumentu PIT-2. Formularze można składać na piśmie lub przez system płacowo-księgowy.

Okazuje się, że jeśli złożymy go jeszcze w 2022 roku, to należność wypłacane na początku roku (w styczniu) powinny być naliczane na nowych zasadach.

WAŻNE: Jeśli nie będziemy korzystać z kwoty zmniejszającej podatek w rozliczeniach miesięcznych, odzyskamy ją w zeznaniu rocznym. Warto złożyć PIT-2 jeśli wolimy uzyskać wyższą wypłatę każdego miesiąca. Dokument PIT-2 można składać w dowolnym momencie, wszystko zależy od indywidualnej sytuacji podatnika.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną