Dotacje do fotowoltaiki na blokach. Rusza program rządowy.

Martyna
Dofinansowania
28.12.2022 19:02
Dotacje do fotowoltaiki na blokach. Rusza program rządowy.

Fotowoltaika jest coraz popularniejszym sposobem na wykorzystanie odnawialnego źródła energii. Nowy rządowy program ma na celu wesprzeć osiedla, na których dachach i balkonach będzie można założyć instalację. Przedstawiamy szczegóły projektu. 

Ekologia 

Fotowoltaika to system bazujący na efekcie fotoelektrycznym, który wykorzystuje promieniowanie słoneczne do wytarzania energii elektrycznej. Odbywa się to za pośrednictwem paneli fotowoltaicznych. Uzyskany w ten sposób prąd elektryczny służy przede wszystkim do zasilania urządzeń, ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody użytkowej.  

Korzyści z posiadania fotowoltaiki jest wiele. Oprócz dbania o środowisko jej użycie poskutkuje tańszymi rachunkami za prąd. Jak wynika z danych: 

“W Polsce funkcjonowało 4 tys. prosumentów, obecnie jest ich prawie milion. W samym 2021 roku przybyło ich 400 tys. Kto zainwestował w fotowoltaikę jeszcze przed kwietniem 2022, zapewnił sobie niższe o 90% rachunki za prąd przez następne 15 lat.” - muratorplus.pl 

Osiedla 

Wprowadzony w tym roku rządowy program “Mój Prąd” cieszył się ogromną popularnością. Zakładał on wsparcie dla rozwoju energetyki, konkretnie: 

  • segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych 
  • magazynów ciepła 
  • magazynów energii elektrycznej o pojemności co najmniej 2 kWh 
  • systemów zarządzania energią HEMS/EMS 

Pozytywny odbiór Polaków na ten projekt spowodował, że rząd proponuje nowy program, który tym razem ma wesprzeć osiedla.  

Dziś (28.12.2022 r.) polityk Waldemar Buda na konferencji prasowej ogłosił, że już wkrótce ruszy nowy program dotyczący wsparcia finansowego montażu paneli fotowoltaicznych na blokach dla tzw. prosumenta zbiorowego. Według przepisów:  

“Jest nim osoba, która wytwarza energię elektryczną z instalacji OZE na własne potrzeby, ale z racji mieszkania w budynku wielolokalowym, nie posiada ona własnego dachu.” - gov.pl 

Szczegóły projektu 

Jak podkreślają władze o środki finansowe będą mogły się starać zarówno spółdzielnie, jak i wspólnoty mieszkaniowe. Według projektu: 

  • Państwo pokryje do 50 % kosztów inwestycji na panele słoneczne na blokach mieszkalnych i budynkach 
  • Przy średniej wielkości instalacji o mocy 30 kW o wartości około 150 tys. zł rządowa dopłata wyniesie do 75 tys. zł 
  • Zasady rozliczeń dla prosumentów będą inne. Wyprodukowana energia będzie rozliczana przez operatora 
  • Wnioski o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej będzie można składać do Banku Gospodarstwa Krajowego od 1.02.2023 r. 

Z pewnością niniejszy projekt zadba o środowisko w naszym kraju i ułatwi codzienne funkcjonowanie wielu mieszkańców Polski.