Prognoza pogody na sylwestra 2022/2023. Pogoda może zaskoczyć!

Martyna

Newsy

27.12.2022 13:38

Prognoza pogody na sylwestra 2022/2023. Pogoda może zaskoczyć!

Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia z pewnością zostaną zapamiętane ze względu na warunki atmosferyczne. Niestety tzw. “białych świąt” nie było. Wiele osób zastanawia się jaka pogoda będzie towarzyszyć nam w Sylwestra oraz w Nowym Roku. Przedstawiamy prognozy synoptyków.

Sylwester pod gołym niebem

Pogoda zmienną jest, święta Bożego Narodzenia są najlepszym tego przykładem. W pierwszej połowie grudnia padał śnieg i występował mróz, natomiast w dzień Wigilii warunki atmosferyczne przypominały raczej jesień niż zimę.

Wielkimi krokami zbliża się pożegnanie roku 2022. Wiele osób zastanawia się jakiej pogody można się spodziewać w tym czasie, ponieważ większość Polaków decyduje się na zabawę w plenerze. Przykłądowo:

“Pod wielką sceną zbudowaną na Równi Krupowej miało się bawić nawet 30 tysięcy uczestników.” - se.pl

Natomiast:

“Wstępne szacunki wskazują, że koncert Sylwestrowej Nocy Przebojów na przełomie 2022 i 2023 roku przyciągnie nawet 40 tys. osób pod gołym niebem.” - wiadomosci.wp.pl

Prognozy synoptyków

Niestety prognozy meteorologów nie wróżą nic dobrego. Może się okazać, że dla osób, które planują spędzić sylwestra w plenerze będą czekać niekorzystne warunki pogodowe. Eksperci zapowiadają w tym czasie niebezpieczne wichury, które mogą poskutkować przerwami w dostawie prądu, zrywać dachy oraz łamać drzewa.

Jak wynika z informacji podanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Będzie to spowodowane ogromną różnicą ciśnienia między niżem znad południowej Skandynawii a wyżem znad Morza Śródziemnego, który wyniesie 50 hPa. W naszym kraju możemy spodziewać się silnego wiatru już 30 grudnia.

Nowy Rok

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia, wiatr może osiągnąć prędkość nawet 130 km/h. W tym czasie służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. Mimo sprzyjającej temperatury, która ma wynieść nawet 10 stopni Celsjusza to nadal trzeba mieć na uwadze silny i groźny wiatr. W Nowy Rok co prawda siła żywiołu ma słabnąć. Jednak lokalnie ( zwłaszcza w górach oraz na wschodzie kraju) nadal może być niebezpiecznie.