źródło okładki: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Emilian_Kaminski2.jpg
W wieku 70 lat zmarł wybitny aktor i reżyser Emilian Kamiński. Informację o jego śmierci przekazał Teatr Kamienica, którego był twórcą.
Oświadczenie teatru
W wieku 70 lat po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Emilian Kamiński, aktor i reżyser, założyciel Fundacji Atut i Teatru Kamienica w Warszawie, którego był dyrektorem. Informację o jego śmierci potwierdziła rzeczniczka prasowa Teatru Kamienica Patrycja Pawlik. W oświadczeniu pracownicy teatru przekazali:
„Dziś o godzinie 7.30, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Emilian Kamiński, twórca i dyrektor Teatru Kamienica, aktor i reżyser. Odszedł przy rodzinie, w swoim domu w Józefowie.
Nie ma słów, które potrafiłyby wyrazić smutek i żal pozostawiony w naszych sercach…
Pogrążeni w cierpieniu
Rodzina i Pracownicy teatru”
Początki kariery
Emilian Kamiński był Emilian Kamiński był absolwentem Technikum Ekonomicznego nr 8 w Warszawie oraz warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył z wyróżnieniem w 1975 roku. Na scenie zadebiutował rolą Pawła w „Pierwszym dniu wolności" w reżyserii Tadeusza Łomnickiego w Teatrze na Woli.
W latach 1977-83 Kamiński trafił pod skrzydła Adama Hanuszkiewicza, ówczesnego dyrektora Teatru Narodowego, gdzie zagrał w wielu spektaklach, często będących inscenizacją klasyki - Fredry, Słowackiego, Mickiewicza, Kochanowskiego, Dostojewskiego, Moliera, Boccaccia oraz Moniuszki.
Na dużym ekranie zadebiutował w filmie Jana Łomnickiego „Akcja pod Arsenałem” (1977) jako jeden z młodziutkich uczestników ruchu oporu. Pierwszą dużą, ciekawszą kreację niestałego w uczuciach Roberta zagrał natomiast w obrazie „Tango ptaka” (1980).
Bogaty dorobek artystyczny
Dorobek artystyczny Emiliana Kamińskiego to ponad setka ról teatralnych, filmowych i musicalowych, znanych zarówno z dużego ekranu jak i z telewizji. Olbrzymią popularność przyniosła mu rola malarza Jerzego w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego „Szaleństwa Panny Ewy" (1985). Dużą sympatię publiczności przyniosła mu także rola Bociana w komediach Jacka Bromskiego „U Pana Boga w ogródku" i „U Pana Boga za miedzą".
23 grudnia został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".