Korpus Wsparcia Seniorów 2023: 50 mln złotych na nową edycję programu!

Martyna P.
Dofinansowania
27.12.2022 9:38
Korpus Wsparcia Seniorów 2023: 50 mln złotych na nową edycję programu!

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała, że Korpus Wsparcia Seniorów będzie kontynuowany w 2023 roku, gdyż jest on solidnym wsparciem dla starszych osób.

 

Korpusu Wsparcia Seniorów – przypomnienie

Przypomnimy, że Korpus Wsparcia Seniorów został utworzony w 2020 roku. Głównym celem tego programu było niesienie pomocy osobom starczym w czasie trwającej pandemii koronawirusa.

Program jest również elementem polityki społecznej państwa, który za cel stawia sobie wsparcie seniorów, którzy są niesamodzielni ze względu na wiek, czy choroby.

Celem programu jest zapewnienie usługi wsparcia na rzecz seniorów w wieku 65 lat i więcej.

Program złożony jest z dwóch modułów:

  • Moduł I – celem jest angażowanie wolontariuszy do niesienia codziennej pomocy osobom starszym w potrzebie. Moduł I zakłada wsparcie społeczne, ułatwienie dostępności do podstawowej oraz specjalistycznej opieki zdrowotnej, wsparcie psychologiczne oraz wsparcie w czynnościach dnia codziennego.

 

  • Moduł II – wpiera gminy w realizacji usług opiekuńczych. Działania opierają się na opiece na odległość, której celem jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych. Moduł II zapewnia dostęp do przycisku bezpieczeństwa – sygnał SOS, detektora upadku, czujnika zdjęcia opaski, lokalizatora GPS. Zapewnia także funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami oraz funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe.

Pod numerem 22 505 11 11 seniorzy mogą zgłaszać zapotrzebowanie na różnego rodzaju pomoc - zrobienie zakupów, wyprowadzenie psa, jak i pomoc cyfrowego wolontariusza w załatwieniu spraw urzędowych online.

Program adresowany jest do wszystkich gmin w Polsce, zarówno miejskich, wiejskich, jak i miejsko-wiejskich.

 

Zdjęcie Korpus Wsparcia Seniorów 2023: 50 mln złotych na nową edycję programu! #1

Rusza kolejna edycja programu!

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała, że Korpus Wsparcia Seniorów będzie kontynuowany w 2023 roku. Kobieta powiedziała, że na ten cel rząd przeznaczy 50 mln złotych.

„Korpus Wsparcia Seniorów został uruchomiony w październiku 2020 roku i stanowił ważne wsparcie dla osób starszych w czasie pandemii. Ta pomoc wciąż jest potrzebna, dlatego zdecydowaliśmy, że w 2023 r. Korpus również będzie działał. Na ten cel przeznaczamy 50 mln zł” – zakomunikowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister poinformowała, że gminy mogą złożyć wniosek ma zapotrzebowanie na środki w ramach Korpusu Wsparcia Seniorów do końca stycznia 2023 roku.

Gminy, które przystąpią do realizacji programu, uzyskają finansowe wsparcie do 80 proc. przewidywanych kosztów całkowitych realizacji zadania.

Program będzie realizowany od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 roku.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną