Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego został uznany za święto państwowe. Zostało ono ustanowione za sprawą inicjatywy ustawodawczej prezydenta Andrzeja Dudy. Obchodzone jest 27 grudnia. Czy w związku ze świętem państwowym możemy liczyć na dodatkowy dzień wolny?
27 grudnia to święto państwowe
Sejm przyjął ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe 1 października 2021 r., a 28 października jednogłośnie poparł ją Senat.
Ustawa, która ustanowiła nowe święto państwowe została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w budynku Hotelu Bazar (23.112021 r.). Było to symboliczne miejsce, gdyż z balkonu tego budynku przemawiał do Wielkopolan Ignacy Jan Paderewski. Wystąpienie to było uznane wówczas za rozpoczęcie powstania.
„To akt sprawiedliwości wobec tego niesłychanie ważnego czynu zbrojnego; cieszę się, że to święto na trwałe wpisze się do oficjalnego kalendarza Rzeczypospolitej – mówił wówczas Andrzej Duda.
Czy 27 grudnia jest dniem wolnym od pracy?
Święto narodowe zostało obchodzone po raz pierwszy w 2021 roku.
Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego wypada 27 grudnia.
Mimo że dzień ten uważany jest za święto narodowe, nie jest to dzień wolny od pracy.
Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
Przypomnijmy, że 27 grudnia 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie w Poznaniu. Polacy walczyli wówczas o powrót na mapę Europy i świata wymazanej przez mocarstwa zaborcze Ojczyzny.
Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego został uznany za święto narodowe w hołdzie bohaterom - uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918–1919. Wyzwolili oni Wielkopolskę spod panowania niemieckiego. Ponadto przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczpospolitej.
Powstanie było największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym.
Inicjatorzy wystosowali apel o uznanie 27 grudnia za święto narodowe.
Pomysłodawcą przedsięwzięcia było Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.