Jak ubrać się na wigilijną kolację?

Justyna

Moda i uroda

23.12.2022 21:28

Jak ubrać się na wigilijną kolację?

Podczas wigilijnej wieczerzy bliscy spotykają się przy stole, aby celebrować ten czas i spożywać przygotowane posiłki. Irena Kamińska-Radomska radzi, jakie standardy ubioru powinny obowiązywać podczas Świąt.

Wyjątkowa okazja

Święta Bożego Narodzenie dla osób, które je obchodzą, są wyjątkowe i magiczne. Strojenie choinki, przygotowywanie potraw, które trafią na wigilijny stół czy kupowanie prezentów, bezsprzecznie kojarzy się ze zbliżającymi się Świętami.

Trudno nie zgodzić się z tym, że dla części osób sporą zagwozdką będzie także to, jak ubrać się do świątecznej wieczerzy.  Wybór świątecznej stylizacji w dużym stopniu zależy też oczywiście od zwyczajów panujących w twojej rodzinie. W niektórych domach goście zasiadają do wigilijnego stołu w bardzo odświętnych strojach, w innych raczej rezygnują z krawatów i sukienek wizytowych. Czy istnieją zatem standardy, którymi warto się kierować?

Jak ubrania wybrać na wigilijną kolację?

Irena Kamińska-Radomska to niekwestionowana ekspertka z zakresu międzynarodowego protokołu i etykiety biznesu, wystąpień publicznych oraz dress code’u. Znana widzom m.in. z programu „Projekt lady” mentorka w rozmowie z serwisem Kobieta Gazeta zasugerowała, jak ubierać się podczas Wigilii. Jej zdaniem główną zasadą jest to, że stylizacja powinna być odświętna.

Odświętne ubrania

Ekspertka podkreśliła, że u pań idealnie sprawdzi się sukienka, garsonka czy spodnium. Jeśli chodzi o panów, powinni oni włożyć garnitur lub marynarkę i spodnie w kant. Zauważyła również:

„W ostatnich czasach mężczyźni nie lubią nosić krawatów, więc jeśli ktoś nie chce, to niech nie zakłada tego krawata, ale niech to będzie biała koszula i garnitur, albo przynajmniej marynarka i spodnie w kant”.

Odpowiednia kolorystyka

W  wyborze stroju dla pań, nie ma wymagań, co do koloru. Inaczej jest natomiast u mężczyzn. Z uwagi na fakt, że kolacja wigilijna zazwyczaj ma miejsce wieczorem, Kamińska-Radomska wskazała ciemną kolorystykę ubrań u panów jako najbardziej odpowiednią:

„Pamiętajmy, że jest to wieczerza wigilijna, więc jest to wieczór, a po zmroku lub po godzinie 18, czyli wtedy gdy zaczyna się odzieżowy wieczór, mężczyźni mogą włożyć tylko ciemny garnitur”.