Tematy, których lepiej nie poruszać przy wigilijnym stole.

Justyna

Styl życia

16.12.2022 17:15

Tematy, których lepiej nie poruszać przy wigilijnym stole.

Każdemu z nas z pewnością przyda się kilka wskazówek pozwalających na uniknięcie kłótni przy świątecznym stole. Radzimy też, jak zachować się w razie takiej nieprzyjemnej dyskusji.

Stresujące spotkania 

Świąteczne przygotowania i liczne wydatki z pewnością wywołują wiele zmartwień. Wiele osób stresuje również perspektywa rodzinnego spotkania. 

Obawiamy się między innymi wścibskich pytań i złośliwych komentarzy ze strony najbliższych. Zdarza się, że rozmowy przy wigilijnym stole przeradzają się w coś naprawdę nieprzyjemnego.

Tych tematów lepiej nie poruszać 

Podpowiadamy więc, jakich tematów lepiej w tym czasie nie poruszać, by uniknąć spięć i nieprzyjemnych sytuacji.

1. Polityka

O ile wszyscy członkowie rodziny mają podobne poglądy, rozmowy na tematy polityczne nie powinny być problemem. Gorzej, gdy są wśród nas przedstawiciele różnych opcji lub gdy jedna osoba ma inne spojrzenie na sprawy polityczne niż pozostali. Wówczas rozpoczęcie takiej dyskusji to najprostsza droga do kłótni. 

2. Związki

Święta nie są najlepszym czasem na porady związkowe. Oczywiście, jeśli uważamy, że bliska nam osoba jest w toksycznej relacji, warto porozmawiać z nią na ten temat. Jednak zdecydowanie lepiej zrobić to na osobności.

To samo dotyczy osób, które nie znalazły jeszcze drugiej połówki. Dopytywanie się o tę kwestię może być dla nich stresujące i nieprzyjemne.

3. Wygląd

Nie jest tajemnicą, że bliskie osoby potrafią być czasami wobec siebie bezlitosne. Tak dzieje się na przykład, gdy komentujemy czyjś wygląd. Dlatego wszelkie przemyślenia na ten temat lepiej zachować dla siebie. Takie uwagi mogą być bardzo krzywdzące. Poza tym z całą pewnością nie wpłyną dobrze na świąteczną atmosferę.

4. Dzieci

Warto zaznaczyć, że mimo iż takie pytania wydają nam się czymś niestosownym i niekulturalnym, dawniej były czymś normalnym. Dlatego też bardzo często zadają je przedstawiciele starszych pokoleń.

Pytanie o dzieci jest bolesne zwłaszcza dla kobiet, które mimo starań nie mogą zajść w ciążę. Jest to także stresujące dla osób, które nie chcą mieć dzieci. 

Jak reagować w takiej sytuacji?

Psychologowie radzą zazwyczaj, by przygotować odpowiedź zawczasu, jeśli obawiamy się jakichś pytań. Z kolei, gdy pytanie nas zaskoczy, powiedzmy wprost, że nie chcemy teraz o tym rozmawiać.

Inna opcja to zapytanie osoby, która zaczęła dyskusję, o to, co słychać u niej. Gdy mimo to, temat się nie kończy, możemy po prostu opuścić spotkanie. Pamiętajmy, że nasze zdrowie psychiczne jest ważniejsze niż zadowolenie członków rodziny.