Czym się różni psycholog od psychiatry?

Justyna
Psychologia
06.12.2022 20:58
Czym się różni psycholog od psychiatry?

Niski poziom edukacji społecznej dotyczący problemów ze zdrowiem psychicznym i sposobów ich leczenia, bywa przyczyną mylenia lekarza psychiatry z psychologiem i psychoterapeutą. Wszyscy zajmują się ludzką psychiką. Jednak istnieją różnice między nimi i warto wiedzieć, kiedy udać się po pomoc do danego specjalisty.

Czym zajmuje się psychiatra?

Psychiatra to lekarz, który ukończył specjalizację z psychiatrii, a jego zadaniem jest diagnoza zaburzeń psychicznych. Pomoże głównie poprzez dobór leków (farmakoterapia), przepisanie recepty, posiada uprawnienia do wystawiania zwolnień, skierowań do szpitala psychiatrycznego i oddziałów odwykowych. Dodatkowo psychiatra może udzielić Ci wsparcia, wyjaśnić na czym polega farmakoterapia oraz Twoje zaburzenie.

Co ważne tylko psychiatra ma prawo wypisywać leki psychiatryczne, bo jest lekarzem! Nie ma takich uprawnień ani psycholog, ani psychoterapeuta. Nie wszystkie zaburzenia jednak wymagają farmakologicznego leczenia psychiatrycznego.

Psycholog a psychoterapeuta

Zupełnie inne zadania ma psycholog i psychoterapeuta. Do psychoterapeuty możesz zgłosić się w razie: cierpienia z powodu zaburzeń psychicznych (np. depresja, zaburzenia odżywiania, lęki, uzależnienia) i innych problemów (np. wchodzenie w toksyczne relacje, wybuchy złości), które negatywnie wpływają na Twoje samopoczucie i funkcjonowanie społeczno-zawodowe.

Zależnie od specjalizacji, psycholog może zajmować się: psychologią społeczną, pracy, biznesu, sportu lub psychologią kliniczną dzieci i młodzieży, psychologią kliniczną dorosłych. Tylko psycholog kliniczny ma uprawnienia do przeprowadzania diagnozy psychologicznej (np. badanie inteligencji, osobowości, funkcji poznawczych), opiniowania i świadczenia pomocy psychologicznej. Zwykle możesz się do niego zgłosić, jeśli masz trudności w radzeniu sobie ze stresem, przeżywasz kryzys psychiczny, np. konflikty w związku, poważna choroba. Psycholog nie ma natomiast kompetencji do prowadzenia psychoterapii.

Do kogo udać się po pomoc?

Jeśli doświadczasz problemów psychicznych umów się na wstępną konsultację z psychologiem, który na podstawie zebranego wywiadu postawi diagnozę i zaproponuje Ci odpowiednie leczenie - pomoc psychologiczną lub farmakoterapię, czyli leczenie u psychiatry.

Innymi słowy, psychiatra dokonuje diagnozy, rozpoznaje depresję i ordynuje leczenie farmakologiczne, a psycholog poza rozpoznaniem depresji, analizuje uwarunkowania biologiczno-psychospołeczne zaburzenia, które poza leczeniem farmakologicznym może wymagać psychoterapii, dla zwiększenia efektywności leczenia.

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną