Jeszcze mniej niedziel handlowych w 2023 r.!

Agnieszka
Newsy
24.11.2022 11:42
Jeszcze mniej niedziel handlowych w 2023 r.!

 

Zakaz handlu w niedzielę nie wszystkim się podoba. Pracownicy sklepów z pewnością doceniają zagwarantowany wolny dzień w tygodniu, mogą wtedy odpocząć i spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Właściciele sklepów, handlowcy i miłośnicy robienia zakupów w niedzielę mają jednak inne zdanie. Na ich niekorzyść jest więc fakt, że w przyszłym roku czeka nas mniej niedziel handlowych, niż w roku bieżącym.

Niedziele handlowe w 2023 roku

Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem w Polsce, każdego roku powinno być siedem niedziel handlowych. Zakazu handlu nie stosuje się bowiem w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. 

Okazuje się jednak, że w przyszłym roku jedna z niedziel, w których teoretycznie nie powinien obowiązywać zakaz handlu, wypada 24 grudnia - czyli w Wigilię Bożego Narodzenia. W dniu tym jednak obowiązują inne zasady.

Niedziela handlowa w Wigilię?

Niestety, zgodnie z ustawą “powierzanie wykonywania pracy w handlu lub wykonywania czynności związanych z handlem nieodpłatnie w placówkach handlowych w niedziele i święta, a także w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy – jest zakazane.”

W prawie doprecyzowane jest jednak, że 24 grudnia można powierzać pracę zatrudnionym, ale tylko do godziny 14:00.

Okazuje się więc, że w niedzielę handlową 24 grudnia 2023 roku sklepy albo będą zamknięte, albo część z nich będzie otwarta, ale tylko do 14:00. 

 W całym nadchodzącym 2023 roku handel w niedziele będzie dozwolony:29 stycznia (przed Sylwestrem i Nowym Rokiem) , 2 kwietnia, 30 kwietnia, 25 czerwca, 27 sierpnia i 17 grudnia. Natomiast 24 grudnia handel będzie dozwolony maksymalnie do godziny 14:00. 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną