Kolejny atak na klientów InPost! Fałszywy sms o niedopłacie paczki!

Martyna
Newsy
14.11.2022 21:05
Kolejny atak na klientów InPost! Fałszywy sms o niedopłacie paczki!

W mediach krążą informacje o coraz częstszych próbach wyłudzenia pieniędzy. Tym razem oszuści podszywają się pod firmę InPost i wysyłają SMSY z prośbą o dopłatę do paczki.  

 

Dopłata za paczkomaty 

Firma Inpost jest operatorem logistycznym sieci paczkomatów umożliwiających całodobowo samodzielne nadawanie i odbieranie przesyłek, w wybranej przez klienta lokalizacji. Urządzenia zlokalizowane są w bliskim sąsiedztwie osiedli oraz sklepów i czynne są 24/7

Popularne korzystanie z usług firmy, spowodowało, że cyberprzestępcy zaczęli podszywać się pod InPost. Oszustwo polega na rozsyłaniu wiadomości SMS zawierających fałszywą informację o wstrzymaniu przesyłki do czasu uiszczenia brakującej opłaty. Rzekoma niedopłata na koncie zazwyczaj wynosi od 1,99 zł do 2,50zł. Niska kwota ma za zadanie obniżyć czujność i nakłonić daną osobę na kliknięcie linku znajdującego się w wiadomości. 

 

Zdjęcie Kolejny atak na klientów InPost! Fałszywy sms o niedopłacie paczki! #1
https://twitter.com/CSIRT_KNF/

Nie daj się oszukać! 

Firma InPost potwierdziła, że nigdy takich SMS-ów nie wysyła. Jeżeli na skrzynce odbiorczej telefonu zauważymy wiadomość to należy ją niezwłocznie usunąć. Warto podkreślić, że nie zawierają one polskich znaków językowych. Pod tekstem znajduje się link, który po kliknięciu automatycznie przekierowuje na fałszywą stronę operatora. Znajdują się tam podrobione bramki płatnicze.  

Celem oszustów jest wyłudzenie danych do zalogowania się na konto bankowe lub karty płatniczej ofiary. W przypadku zatwierdzenia płatności, z konta może zniknąć znacznie więcej pieniędzy niż niska kwota podana w SMS-ie.  

 

Jak się ustrzec?  

Tego typu cyberprzestępstwa nazywają się phishingiem. Jest to jedna z najczęstszych metod oszustw internetowych, stosowanych do wyłudzenia haseł, loginów i poufnych informacji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości o prawdziwości otrzymanej wiadomości najlepiej skontaktować się z infolinią firmy, która rzekomo wysłała nam prośbę dopłaty.  

Jeżeli jednak nieświadomie odbiorca wiadomości SMS poda swoje dane na stronie, która wydaje mu się podejrzana, należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem w celu zabezpieczenia swojego konta bankowego i karty płatniczej. Zbliża się Black Friday, w tym czasie wiele osób zamawia masowo przesyłki do paczkomatu. Dlatego w tym okresie zachowajmy szczególną ostrożność.  

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną