Oszustwo na etykietę?! Nie daj się nabrać sprzedając online!

Justyna
Newsy
18.10.2022 21:39
Oszustwo na etykietę?! Nie daj się nabrać sprzedając online!

Zakupy internetowe to w naszych czasach coraz częstsze rozwiązanie. Tym bardziej kupując i sprzedając w sieci, warto mieć się na baczności w kwestii ewentualnych oszustw, których ofiarą możemy paść.

Jak wygląda oszustwo na etykietę?

Skuteczne oszustwa internetowe nie zawsze muszą być wyrafinowane technicznie. Okazuje się, że etykiety nadawcze wykorzystywane w automatach paczkowych mogą posłużyć cyberprzestępcom w osiągnięciu ich celu jakim jest pozbawienie nas pieniędzy.

Jak rozpoznać ten konkretny rodzaj oszustwa?

1. Oszust namierza atrakcyjną ofertę sprzedaży.

Oszust zaczyna od namierzenia atrakcyjnej oferty sprzedaży w jednym z popularnych serwisów handlowych – wybiera towar drogi, najlepiej nowy, niekoniecznie w super atrakcyjnej cenie.

Kontaktuje się ze sprzedającym przez WhatsAppa, FB, lub mailowo, wyraża zainteresowanie zakupem, lecz zastrzega, że zgodzi się jedynie na wysyłkę za pobraniem.

2. Oszust proponuje opłacenie przesyłki.

Aby nie obciążać sprzedającego kosztami swojego braku zaufania, oszust udający kupującego proponuje pozornie uczciwe rozwiązanie – sam opłaci koszt takiej usługi. Sprzedający musi podać tylko swojego e-maila, numer telefonu i numer konta, a otrzyma odpowiednią etykietę. Natomiast po doręczeniu przesyłki środki wpłyną na jego rachunek. I faktycznie, po chwili etykieta przychodzi e-mailem.

3. Fałszywa etykieta 

Podając cyberprzestępcy wrażliwe dane zapewniamy mu wszystko, czego potrzebuje, żeby nas oszukać. Ofiarami tego oszustwa na paczkę za pobraniem padają szczególnie osoby mniej świadome mechanizmów pobraniowych i tego, jak działają paczkomaty.

Oczywiście, etykieta otrzymana na adres mailowy jest fałszywa.  I choć pozornie wygląda na prawdziwa to nadawcą tej niebezpiecznej wiadomości z podrobioną etykietą nie jest firma kurierska. Wystarczy sprawdzić adres mailowy takiej wiadomości.

Jak to działa?

W praktyce przestępca modyfikuje etykietę przed wysłaniem i kopiuje kod kreskowy z innej etykiety (dla zwykłej przesyłki, bez pobrania), a to sprawia, że kiedy nadejdzie moment odbioru paczki, urządzenie nie poprosi go o uiszczenie opłaty. Druga sytuacja, bardzo podobna tylko z kurierem czyli kurier, który będzie dostarczał paczkę do oszusta nie będzie miał informacji, że musi pobrać jakieś środki finansowe. Prawidłowo przekaże paczkę ponieważ etykieta będzie zwykłą etykietą, nie pobraniową. 

Zdjęcie Oszustwo na etykietę?! Nie daj się nabrać sprzedając online! #1

Jak nie paść ofiarą oszustwa?

W tym przypadku wystarczy trzymać się dwóch zasad: należy korzystać wyłącznie z rozwiązań wysyłkowych oferowanych przez platformy sprzedażowe lub zorganizować wysyłkę do kupującego na własną rękę.

Używanie etykiety nadesłanej przez kupującego jest obarczone dużym ryzykiem. Jak zawsze najważniejsza w takich sytuacjach okazuje się czujność i rozwaga.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną