Oszuści podszywają się pod TVN! Wydano ostrzeżenie!

Justyna
Newsy
09.10.2022 11:36
Oszuści podszywają się pod TVN! Wydano ostrzeżenie!

Zespół CERT Polska wydał ostrzeżenie przed oszustami podszywającymi się pod TVN na Facebooku. Podano konkretne wskazówki.

Próby wyłudzania danych

Cyberprzestępcy, podszywając się pod profil TVN, chcą przejmować konta użytkowników na Facebooku. Jak opisuje CERT Polska, oszuści komentują w postach zdarzenia z udziałem prezenterów „Dzień Dobry TVN". Wizerunek gospodarzy popularnego programu jest wykorzystywany w celu wyłudzania danych osobowych.

„Dzień dobry TVN" jest jednym z dwóch najpopularniejszych programów śniadaniowych w Polsce. O popularność walczą jedynie z „Pytaniem na śniadanie" emitowanym przez Telewizję Polską. Obecnymi gospodarzami programu są: Dorota Wellman, Marcin Prokop, Andrzej Sołtysik, Anna Kalczyńska, Małgorzata Ohme, Filip Chajzer, Paulina Krupińska, Damian Michałowski, Agnieszka Woźniak-Starak, Ewa Drzyzga, Krzysztof Skórzyński oraz Małgorzata Rozenek-Majdan.

Metody działania oszustów

Ostrzeżenie opublikowane przez CERT Polska w mediach społecznościowych brzmi następująco:

„Uwaga ostrzegamy przed próbami podszywania się pod znaną stację telewizyjną. Przestępcy wykorzystują wizerunek programu i prowadzących @DDTVN. Ich celem jest przejęcie Twojego konta na Facebooku. Nie daj się oszukać!".

Mechanizm oszustwa polega na tym, że po kliknięciu w post na fałszywym profilu udającym TVN,  użytkownikowi wyświetla się okienko do rzekomego zalogowania się na Facebooka. To pułapka, ponieważ po wpisaniu danych, zostają one przejęte przez oszustów, co skutkuje utratą konta na tym portalu społecznościowym. Należy zwrócić uwagę, że w pasku adresu fałszywej strony widnieje domena tvn-info.

Specjaliści reagują

CERT Polska to pierwszy powstały w Polsce zespół reagowania na incydenty, jeden z trzech CSIRT-ów (z ang. Computer Security Incident Response Team) poziomu krajowego, odpowiedzialny m.in. za ochronę polskiej cyberprzestrzeni, wydawanie komunikatów o zidentyfikowanych zagrożeniach  i udział w międzynarodowych projektach naukowo-badawczych.

Działa w strukturach Państwowego Instytutu Badawczego - Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), prowadzącego działalność naukową, krajowy rejestr domen .pl i dostarczającego zaawansowane usługi teleinformatyczne. Dzięki prężnej działalności od 1996 roku w środowisku zespołów reagujących, stał się rozpoznawalnym i doświadczonym podmiotem w dziedzinie bezpieczeństwa komputerowego.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną