Religia i etyka przedmiotami obowiązkowymi?! Minister Edukacji i Nauki odpowiada!

Martyna P.
Prawo
22.08.2022 9:56
Religia i etyka przedmiotami obowiązkowymi?! Minister Edukacji i Nauki odpowiada!

Nowy rok szkolny 2022/2023 zbliża się wielkimi krokami. Lada chwila uczniowie usłyszą pierwszy dzwonek, a wraz z nim pojawi się wiele zmian. Dotyczyć one będą zajęć lekcyjnych. Od września obowiązywać zacznie także znowelizowana Karta Nauczyciela. Najwięcej kontrowersji wzbudza jednak temat zajęć religii/etyki.

 

Co przyniesie nowy rok szkolny?

Założenia reformy edukacji wejdą w życie 1 września 2022 roku. Zmiany dotyczyć będą m. in „fikcyjnych” zwolnień z WF-u,  przedmiotu Edukacja i Bezpieczeństwo, formy matur z języka polskiego.

Ponadto uczniowie pierwszych klas szkół ponadpodstawowych zobaczą w swoim planie lekcyjnym nowy przedmiot – HIT (Historia i Teraźniejszość) oraz będą uczyć się strzelać.

Więcej na ten temat możecie przeczytać w naszym artykule pt. „Rok szkolny: Jakie zmiany czekają na dzieci i rodziców od 1 września 2022? ” Znajdziecie go TUTAJ.

 

Zdjęcie Religia i etyka przedmiotami obowiązkowymi?! Minister Edukacji i Nauki odpowiada! #1

Religia i etyka przedmiotami obowiązkowymi?!

Przedmiot religii od dawna wzbudzał wiele kontrowersji. Wielu rodziców domagało się, aby przedmiot ten nauczany był parafialnych salkach katechetycznych, a nie w świeckich szkołach. Były także postulaty, aby zajęcia religii obejmowały tematyką różne religie na świecie (nie tylko katolicyzm).

Przypomnijmy, że obecnie zajęcia z religii i etyki nie są obowiązkowe. Udział w nich jest dobrowolny. Uczeń może uczestniczyć w zajęciach z religii lub etyki, w obu przedmiotach, może też nie wybrać żadnego z nich.

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek poinformował jednak, że wrzesień 2023 przyniesie zmiany w tej kwestii.

Przemysław Czarnek poinformował, że od 2023 roku szkolnego obowiązkiem ucznia będzie dokonanie wyboru pomiędzy dwoma przedmiotami.

Otóż – religia i etyka znajdą się w podstawie programowej. Oznacza to, że jeden z tych przedmiotów (wybrany przez ucznia) będzie obowiązkowy.

Zmiany te wdrażane będą etapami. Reforma jako pierwsza wejdzie w życie dla uczniów klas IV szkół podstawowych i I klasy szkół ponadpodstawowych wszystkich typów we wrześniu 2023 roku.

Minister swoją decyzję argumentował tym, że szkoła musi pełnić rolę wychowawczą.

 

Rodzice pełni obaw i wątpliwości

Decyzja Przemysława Czarna wywoła falę oburzenia wśród rodziców, którzy wylewnie komentują nadchodzące zmiany w mediach społecznościowych. Irytacja rodziców spowodowana jest głównie niewiedzą na temat tego, kto będzie prowadził obowiązkowe zajęcia etyki.

Można spodziewać się, że wiele uczniów jako przedmiot obowiązkowy wybierze etykę, a nie religię. W związku z tym mogą pojawić się braki kadrowe.

Według źródeł portalu TVN24 Ministerstwo Edukacji i Nauki pracuje nad projektem, którego celem jest finansowanie studiów podyplomowych dla nauczycieli. 

Jak podaje portal, Ministerstwo podpisało już umowy z uczelniami. Wątpliwości budzi fakt, że uniwersytety mają profil katolicki.

Nauczyciele będą mogli nabyć kwalifikacje na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Akademii Ignatianum w Krakowie oraz Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

 

 A Wy jakie macie zdanie na ten temat?

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną