Kawa, herbata i energetyki na czarnej liście! Ten kraj wprowadzi zakaz ich spożywania?!

Martyna P.
Newsy
12.08.2022 10:41
Kawa, herbata i energetyki na czarnej liście! Ten kraj wprowadzi zakaz ich spożywania?!

Walijski rząd pracuje nad ustawą, która ma zaostrzyć przepisy dotyczące spożywania przez osoby niepełnoletnie napojów energetyzujących, a nawet kawy i herbaty!

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla osób poniżej 16. roku życia i ograniczenie sprzedaży niezdrowych, gorących posiłków na wynos w pobliżu szkół, to pomysły stworzone przez walijski rząd, które mają na celu zmniejszenie problemu otyłości w Walii.

 

Zdjęcie Kawa, herbata i energetyki na czarnej liście! Ten kraj wprowadzi zakaz ich spożywania?! #1

Szkodliwość napoi energetyzujących!

Eksperci ostrzegają, że niektóre napoje energetyzujące zawierają nawet 21 łyżeczek cukru i ilość kofeiny odpowiadającej trzem filiżankom kawy.

Napoje energetyzujące, czyli tzw. energetyki powodują nadmierną nadpobudliwość. Kolejnym efektem oddziaływania tych napoi na organizm jest uczucie zmęczenia i drażliwości. Używki te bogate są w syntetyczne witaminy, kofeinę oraz cukry.

Eksperci podkreślają, że nadmierne spożywanie energetyków może doprowadzić do odwodnienia – z organizmu wypłukiwane są ważne pierwiastki tj. magnez i wapń.

Spożywanie tych napoi powoduje chwilowy wzrost energii, która jednak równie szybko spada. Z tego powodu mamy ochotę sięgnąć po kolejny napój, co może prowadzić do rozwoju uzależnienia.

Cukry i kwasy mogą przyczynić się do rozwoju próchnicy i utraty warstwy ochronnej zębów.

Standardowo prawie w każdym napoju energetyzującym 100 ml znajduje się od 30 do 50 mg kofeiny. 

 

Zatrważające dane!

Dostępność napoi energetycznych jest bardzo duża. Można kupić je w każdym sklepie, na stacjach benzynowych, na poczcie, a nawet automatach z żywnością i napojami. Bardzo często są one promowane przez znane gwiazdy sportu, co nakręca ich sprzedaż.

Z danych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności wynika, że po napoje energetyczne sięga nawet 18% dzieci w wieku 3-10 lat.

Co gorsza, 16% dzieci z tej grupy wiekowej, które sięgają po energetyki, przyznaje, że sięga po nie nawet do 5 razy w tygodniu.

Zdjęcie Kawa, herbata i energetyki na czarnej liście! Ten kraj wprowadzi zakaz ich spożywania?! #2

 

Kawa, herbata i energetyki tylko dla pełnoletnich?

W związku z tym, że coraz więcej małoletnich sięga po szkodliwe używki, rząd Wali chce wpisać je na tzw. czarną listę i zakazać spożywania. Głownie chodzi o napoje energetyzujące, ale także kawę i herbatę.

Eksperci zajmujący się sprawą podkreślają, że napoje te uzależniają i są niewskazane dla dzieci.

Dodajmy, że po przedawkowaniu kofeiny (zwartej w kawie i czarnej herbacie) dochodzi do kłopotów z koncentracją, silnych bóli głowy, bezsenności, kołatania serca. U pacjentów obserwowane są także wymioty, mdłości, a nawet napady padaczkowe. W skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia wątroby.

„Napoje energetyzujące zawierają średnio podobny poziom kofeiny do podwójnego espresso. Dzieci, które piją napoje energetyczne przez pięć lub więcej dni w tygodniu, skarżą się na złe samopoczucie, bóle głowy, problemy ze snem. Chcemy chronić zdrowie naszych dzieci stąd ten projekt” – wyjaśniają walijskie władze w opublikowanym komunikacie.

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla osób poniżej 16. roku życia i ograniczenie sprzedaży niezdrowych, gorących posiłków na wynos w pobliżu szkół, to pomysły stworzone przez walijski rząd, które mają na celu zmniejszenie problemu otyłości w Walii.

 

Czym można zastąpić napoje energetyczne?

Jeśli potrzebujemy dodać sobie dawki energii, to sięgnijmy po napoje, które w swoim składzie zawierają guarane, jagody Acai, kakao, imbir, żeń-szeń. Można spożywać także zieloną herbatę.

Na naszej stronie znajdziecie także trzy przepisy na zdrowe napoje energetyzujące. Szczegóły TUTAJ.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną