11 rzeczy, których nie wiesz o orgazmie!

Patrycja

Seks

13.07.2022 11:19

11 rzeczy, których nie wiesz o orgazmie!

Rozkosz niejedno ma imię… Przedstawiamy 11 rzeczy, których nie wiesz o orgazmie!

Zdjęcie 11 rzeczy, których nie wiesz o orgazmie! #1

Kilka słów o orgazmie

Orgazm, czyli szczytowanie to etap najsilniejszego podniecenia seksualnego, będący zwieńczeniem aktu płciowego lub masturbacji. To intensywne doznanie fizyczne, któremu towarzyszy uczucie przyjemności i rozkoszy. Ponadto u kobiet pojawiają się skurcze pochwy i szyjki macicy, a u mężczyzn wytrysk nasienia i skurcze moszny. To nie wszystko co warto wiedzieć o orgazmie! Przedstawiamy kilka rzeczy, które Cię zaskoczą!

11 rzeczy, których nie wiesz o orgazmie!

 • Z badań opublikowanych na łamach czasopisma naukowego „Archives of Sexual Behavior”, wynika że 95% heteroseksualnych mężczyzn twierdzi, że zwykle lub zawsze osiąga orgazm podczas stosunku, a tylko 65% kobiet regularnie szczytuje.
 • Za to badania naukowe wykazują, że kobiety doświadczają aż czterech różnych typów orgazmów! Wszystkie one różnią się od siebie intensywnością i typem doznań. Należy do nich orgazm łechtaczkowy, pochwowy, mieszany i wielokrotny.
 • Orgazm to niezwykle intensywne doznanie, ale trwa bardzo krótko! Kobiecy orgazm trwa zazwyczaj około 20 sekund, zaś męski tylko 10 sekund.
 • Orgazm zaczyna się w mózgu! To intensywne fizyczne doznanie aktywuje ośrodek przyjemności w mózgu i uwalnia falę hormonów. Są to przede wszystkim endorfiny, hormony odpowiedzialne za dobry nastrój, zadowolenie i szczęście, DHEA- naturalny hormon steroidowy mający korzystny wpływ na psychikę, poprawę nastroju i równowagę emocjonalną, a także odporność. Mózg zalewa też oksytocyna, zwana hormonem miłości i przywiązania.
 • Badania przeprowadzone przez naukowców z Holandii wykazały, że orgazm daje poczucie "utraty kontroli” nad swoim ciałem. Podczas tego doznania tymczasowo wyłącza się kora przedczołowa - obszar mózgu, który jest odpowiedzialny za kontrolę zachowań.
 • Orgazm przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Począwszy od tego, że pozytywnie wpływa na pracę mózgu, zwłaszcza zdolności poznawcze. Badania dowiodły, że orgazm aktywuje w mózgu obszar hipokampa, który wpływa na naszą pamięć i orientację przestrzenną.
 • Regularna aktywność seksualna zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby sercowo- naczyniowe, zwłaszcza u mężczyzn. Dwa stosunki seksualne w tygodniu zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału o 45%.
 • Poza tym mężczyźni uprawiający seks regularnie są mniej narażeni na raka prostaty.
 • U kobiet regularne ćwiczenia mięśni dna macicy (Kegla), zmniejszają ryzyko pojawiania się nietrzymania moczu. Mięśnie te utrzymują narządy wewnętrzne na właściwym miejscu, chronią przed wypadaniem macicę oraz pęcherz moczowy. Zapobiegają zaparciom i powstawaniem hemoroidów.
 • Regularny seks u kobiet wpływa na wyższy poziom libido. Im częściej uprawiamy seks, tym bardziej mamy na niego ochotę. Jeśli przerwa trwa długo, możemy mieć problem z osiąganiem orgazmu, ponieważ organizm zaczyna tłumić wydzielanie hormonów, jako odpowiedź na bodźce seksualne.
 • Podczas seksu spalamy mnóstwo kalorii, a im bardziej intensywny stosunek, tym oczywiście jest ich więcej. Badania naukowców z Uniwersytetu w Montrealu, wskazują, że już podczas 30-minutowego seksu mężczyźni średnio mogą spalić 101 kcal, a kobiety 69 kcal!