Czy Twoje ciało zatrzymuje wodę? Sprawdź, co jest prawdą, a co mitem!

Patrycja
Zdrowie
24.06.2022 11:17
Czy Twoje ciało zatrzymuje wodę? Sprawdź, co jest prawdą, a co mitem!

Uczucie „spuchnięcia”, obrzęki twarzy i kończyn, czy wzrost masy ciała, to objawy zatrzymywania się wody w organizmie. Dowiedz się, co jest tego przyczyną i jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. Poznaj fakty i mity na ten temat.

Zatrzymywanie wody w organizmie- fakty i mity

Pijesz za dużo wody- MIT

Jest wręcz przeciwnie: do zatrzymywania się wody w organizmie dochodzi, gdy nie nawadniamy się w odpowiedni sposób. Jeśli nie pijemy wystarczająco dużo, to nasz organizm zaczyna gromadzić wodę w tkankach, broniąc się przed odwodnieniem- stąd właśnie obrzęki i uczucie spuchnięcia.

Jeśli chcesz pozbyć się nadmiaru z organizmu, musisz regularnie się nawadniać. Pij co najmniej 1,5- 2 litry wody dziennie. Szczególnie latem pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Podczas wysokich temperatur powinniśmy pić nawet 2-3 litry płynów każdego dnia!

Alkohol, kawa i herbata sprzyjają zatrzymywaniu wody w organizmie- FAKT

Unikaj picia alkoholu i słodkich gazowanych napojów. Ogranicz spożywanie kawy i herbaty. Te napoje zawierają duże ilości kofeiny i teiny, które w nadmiarze prowadzą do wypłukiwania elektrolitów z organizmu i mogą prowadzić do zatrzymywania się wody w organizmie.

Sól zatrzymuje wodę w organizmie – FAKT

Ogranicz ilość soli w diecie. To bardzo ważne, ponieważ sól zatrzymuje wodę w organizmie i zwiększa ciśnienie tętnicze. Staraj się nie spożywać więcej niż 5 gram soli dziennie. Jeśli nie wyobrażasz sobie całkiem wyeliminować soli ze swojego menu, kup specjalną sól o obniżonej zawartości sodu.

Może pomóc odpowiednia dieta– FAKT

W walce z obrzękami może pomóc odpowiednia dieta. Pomoże usunąć nadmiar wody i sodu z organizmu oraz ureguluje metabolizm.

Do swojego codziennego menu włącz świeże owoce i warzywa o działaniu moczopędnym, dużej zawartości potasu i błonnika. Jedz cytrusy, arbuzy, truskawki, czereśnie, żurawinę oraz pomidory, ogórki, paprykę, seler, natkę pietruszki, a także orzechy, ziarna, otręby, pełnoziarniste produkty.

Zdjęcie Zatrzymywanie wody w organizmie- fakty i mity #1

Mała aktywność fizyczna sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie - FAKT

Nadmiar wody w organizmie to często skutek zbyt małej aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia. Brak wystarczającej ilości ruchu może prowadzić do zastoju płynów w tkankach, a także powstawania obrzęków- zwłaszcza nóg, kostek i stóp. Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej, wybierz taką formę, jaka sprawia Ci przyjemność.

Zatrzymywanie wody w organizmie nie ma związku z chorobami- MIT

Jest odwrotnie: zatrzymywanie wody w organizmie ma związek z pewnymi współistniejącymi  chorobami. Obrzęki mogą wynikać z niewłaściwej pracy narządów i chorób nerek, serca, wątroby czy tarczycy.

Leki mają wpływ na zjawisko zatrzymywania wody w organizmie- FAKT

To prawda, niektóre leki, zwłaszcza te z grupy: kortykosteroidów, NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), czy antykoncepcji hormonalnej, nasilają to zjawisko.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną