Czy HiT pojawi się na maturze? Nowy projekt rozporządzenia Ministra Edukacji.

Martyna P.
Newsy
15.06.2022 9:06
Czy HiT pojawi się na maturze? Nowy projekt rozporządzenia Ministra Edukacji. źródło okładki: https://www.instagram.com/p/CYkQbcNoS4d/?utm_source=ig_embed&ig_rid=ff582905-ba83-4854-9a12-7a6ae427

Okazuje się, że projekt rozporządzenia ministra edukacji trafił do konsultacji społecznych. Chodzi o przedmiot HiT – Historia i teraźniejszość. Jak donosi portal TVN24, wiedza z tego przedmiotu ma być sprawdzana na egzaminie maturalnym.

 

Od września do szkół wchodzi nowy przedmiot

Od nowego roku do szkół ponadpodstawowych wejdzie nowy przedmiot – HiT – historia i teraźniejszość.  

Będzie on wykładany równolegle, niezależnie od dotychczasowego przedmiotu Historii.

Nowy przedmiot historia i teraźniejszość zastąpi w liceum ogólnokształcącym i technikum oraz w branżowej szkole I stopnia przedmiot wiedza o społeczeństwie (w zakresie podstawowym).

Wymiar godzin zajęć przedmiotu historia i teraźniejszość będzie wynosił:

  • liceum ogólnokształcące – klasa I – 2 godziny, klasa II – 1 godzina (łącznie 3 godziny), 
  • technikum – klasa I – 1 godzina, klasa II – 1 godzina, klasa III – 1 godzina (łącznie 3 godziny), 
  • branżowa szkoła I stopnia – klasa I – 1 godzina.

 

Zdjęcie Czy HiT pojawi się na maturze? Nowy projekt rozporządzenia Ministra Edukacji. #1

Jakie zagadnienia obejmuje HiT?

HIT to przede wszystkim wiedza z zakresu historii najnowszej od 1945 do 2015 z Polski i świata.

Zakres tematyczny przedmiotu obejmie zagadnienia związane z wydarzeniami drugiej połowy XX w. i początku XXI.

Wśród tematów historii i teraźniejszości mają znaleźć się m.in. neomarksizm, skutki polityki klimatycznej, ateizująca Unia Europejska czy ideologia gender.

Pojawią się także wątki o zasługach Kościoła dla integracji Ziem Zachodnich z resztą Polski, sposobach walki reżimu PRL z Kościołem w latach 60. i 70., roli Kościoła katolickiego w Polsce w okresie po wprowadzeniu stanu wojennego oraz temat katastrofy smoleńskiej.

Według Resoru Edukacji przedmiot ma wyplenić lukę w wiedzy uczniów z zakresu historii współczesnej.

„Historię drugiej połowy XX w. i początku XXI w. poznawali tylko ci, którzy na maturę wybierali przedmiot historia bądź wiedza o społeczeństwie. Ale to jest mniejszość. Całe pokolenia Polaków nie są świadome swojej najnowszej historii. I są podatne na wszelką manipulację” – mówił Przemysław Czarnek.

 

HiT na maturze?

Jak podaje portal TVN24, prawdopodobnie od 2026 roku matura z rozszerzonej wiedzy o społeczeństwie ma obejmować również zagadnienia historii i teraźniejszości.

Jeśli zmiany wejdą w życie, pierwszy raz będziemy mieli doczynienia z sytuacją, gdy z na egzaminie maturalnym sprawdzana będzie wiedza z dwóch przedmiotów jednocześnie.

 

Podręcznik HiT-u już gotowy

Przypomnijmy, że na początku czerwca ukazały się fragmenty podręcznika do nowego przedmiotu szkolnego - historii i teraźniejszości. Wydawnictwem jest „Biały Kruk”. Autorem jest prof. Wojciech Roszkowski. Podręcznik składa się z 500 stron. Znajdziemy w nim m. in rozdział pt. "Ideologie i nazizm". 

 

Co sądzicie o nowym przedmiocie?

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną