Co warto kupić będąc na wakacjach w Czarnogórze?

Katarzyna

Gadżety

09.06.2022 18:21

Co warto kupić będąc na wakacjach w Czarnogórze?

Czas wakacji rusza, a jednym z odwiedzanych miejsc może być Czarnogóra. Co warto z niej przywieźć na pamiątkę? Podpowiadamy!

Urlopy czas zacząć

Okres urlopy się powoli rozpoczyna, a my planujemy swoje tegoroczne wakacje. Na pamiątkę najczęściej przywozimy magnesy, biżuterie lub małe drobiazgi. Dzięki temu przypominają nam o mile spędzonym czasie na wakacjach i przywołują miłe wspomnienia. Każdy kraj jest niepowtarzalny i można z niego przywieźć różne pamiątki.

Kierunek Czarnogóra

Czarnogóra to jeden z kierunków wakacyjnych, który obierany jest obecnie coraz chętniej. Ten bałkański kraj ma wiele pięknych miejsc do zwiedzenia. Można tam dojechać autem lub dolecieć samolotem. Warto zwrócić uwagę również na limity wagowe, jakie obowiązują przy wywozie towarów z Czarnogóry takich jak alkohol, ser czy mięso. Przed wyjazdem należy wziąć ze sobą walutę Czarnogóry, czyli euro. Ceny są tam zbliżone do polskich, a więc zakupy w tym kraju nie zrujnują nam portfela. Poniżej znajduje się lista nietuzinkowych prezentów i pamiątek z Czarnogóry.

Zdjęcie Co warto kupić będąc na wakacjach w Czarnogórze? #1

Wino z Czarnogóry

Z wakacji w Czarnogórze warto przywieść butelkę dobrego wina. Najpopularniejsze wino w tym kraju to Vranac, które jest wytrawne, czerwone, dość gęste i ma 12% alkoholu. Kolor ma bardzo głęboki, który wygląda nawet na czarny odcień. Z win wytrawnych warto zakupić Krstač, które jest winem wytrawnym i ma około 12,5% alkoholu.

Alkohol z Czarnogóry

Z Czarnogóry warto przywieść również inne trunki oprócz wina. Na pierwszy miejscu znajduje się oczywiście Rakija, która jest najbardziej znana na Bałkanach. Rakija to alkohol, który wytwarza się z przefermentowanych owoców i najlepiej jest go kupić od miejscowych gospodarzy. Na pamiątkę można przywieść również Lozę, czyli wódkę, która ma 50% alkoholu i wyrabia się ją z winogron.

Oliwa z oliwek

Będą na wakacjach w Czarnogórze warto przywieźć stamtąd oliwę domowej roboty. W kraju tym gaje oliwne można spotkać wszędzie, a domową oliwę z oliwek można spotkać na straganach i w każdym sklepie. W miejscowościach nad morzem można zakupić również oliwę, którą można dodawać również do ciasta. Oliwy z oliwek można kupić z różnymi dodatkami jak np. zioła, a cena za butelkę nie jest wysoka, ponieważ butelka takiej oliwy kosztuje około 2 euro.

Zdjęcie Co warto kupić będąc na wakacjach w Czarnogórze? #2

Wyroby ze skóry i wełny

Czarnogóra to kraj, który słynie z wyrobów ze skóry i wełny i to właśnie te produkty m.in. warto przywieść z tego kraju. W górskich rejonach bardzo łatwo zakupić wełniane swetry czy skarpety. Z Czarnogóry warto również przywieść sobie na pamiątkę ręcznie robione buty, które wyglądają podobnie jak kierpce.

Tygielek na kawę i szklaneczki

Dla kawoszów zdecydowanie można polecić na pamiątkę tygielek do kawy, który nazywa się džezva. Jest to garnuszek, który jest szerszy u dołu, posiada dzióbek oraz długą rączkę. Można go kupić również w zestawie ze szklaneczkami bez uszka, które nazywają się fildžan.

Njeguški pršut

Czarnogóra słynie również z suszonej wieprzowej szynki pršut, która jest bardzo dobra. Można ją kupić w całości lub tylko kilka jej plasterków, które będą zapakowane próżniowo. Najbardziej znany jest pršut, który pochodzi z miejscowości Njeguš, gdzie szynka ta jest moczona w solance i suszona przez kilka miesięcy. Niestety szynki tej nie można wwozić do UE, dlatego najlepiej jest spróbować jej na miejscu.

Zdjęcie Co warto kupić będąc na wakacjach w Czarnogórze? #3

Pamiątki religijne

Czarnogóra to kraj, gdzie można spotkać wiele cerkwi i monastyrów. Dla osób, które lubią religijne pamiątki, poleca się zakup ikony czy obrazu. W sklepikach z ikonami można kupić również krzyże, kadzidełka czy pobłogosławioną wodę. Z Czarnogóry można przywieźć również brojanicę, czyli prawosławny sznur modlitewny, który jest zrobiony z wełny i ma 100,33 lub 30 węzełków. Co więcej, zakupić można również tamjan, czyli żywicę, która jest używana do okadzania cerkwi i domów. Jest on zazwyczaj pakowany w papierowe torebki i ozdobne pudełka.