Unia zakaże pieców gazowych?! Rewolucja możliwa już za kilka lat.

Justyna
Newsy
07.06.2022 21:52
Unia zakaże pieców gazowych?! Rewolucja możliwa już za kilka lat.

Unia szykuje zmiany nie tylko w przypadku pieców węglowych oraz olejowych, ale i gazowych. To będzie korzystne dla środowiska oraz europejskiej niezależności od Rosji, ale dla Polski oznacza prawdziwą rewolucję.

Propozycje Komisji Europejskiej

Unia ma zakazać pieców gazowych. Propozycja ta jest częścią pakietu Fit for 55. Zakłada on redukcję emisji CO2 do 55 proc. w roku 2030. 20 lat później Wspólnota ma osiągnąć neutralność klimatyczną. Na razie zakaz używania pieców jest jednak tylko propozycją Komisji Europejskiej.

Likwidacja pieców napędzanych na gaz, może dla wielu być jednak zaskoczeniem. Gaz jest bowiem traktowany jako paliwo przejściowe w transformacji energetycznej UE.

Zdjęcie Unia zakaże pieców gazowych?! Rewolucja możliwa już za kilka lat. #1

Stopniowe zmiany

Warto podkreślić przy tym, że na razie jest mowa o zakazie instalacji nowych pieców w nowych i modernizowanych domach. Unia nie planuje natomiast zakazywania korzystania z takich instalacji, o ile zostaną one zamontowane przed wejściem w życie nowych przepisów.

Najważniejszą zmianą proponowaną przez KE jest objęcie budynków opłatami za emisję CO2. Nałożone byłyby one na paliwa kopalne (w tym gaz) wykorzystywane do ogrzewania budynków i podgrzewania w nich wody użytkowej.

Oba rozwiązania miałby zacząć obowiązywać od 2027 r. dla nowych budynków i od 2030 r. - dla modernizowanych.

Prawdziwa rewolucja dla Polski

Perspektywa jest więc bardzo bliska, a Polacy są uzależnieni zarówno od gazu, jak i od węgla.  Jak szacuje „Business Insider”, nawet 40 proc. domów w polskich miastach ogrzewanych jest gazem, a 26 proc. – węglem. Odnawialne źródła energii to wciąż u nas duża rzadkość.

Zdjęcie Unia zakaże pieców gazowych?! Rewolucja możliwa już za kilka lat. #2

Eksperci nie mają wątpliwości, przygotowując się na nowe przepisy, już teraz powinniśmy stawiać przede wszystkim na pompy ciepła. Jednocześnie rząd powinien promować też termomodernizację budynków oraz energetykę słoneczną.

Rząd już oferuje wsparcie przy takich zakupach, przede wszystkim w ramach flagowego programu Czyste powietrze. Inwestorzy mogą liczyć na nawet do 37 tys. zł (90 proc. kosztów kwalifikowanych) dofinansowania przy zakupie pompy ciepła i fotowoltaiki.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną