Wiele osób zastanawia się, dlaczego w niedzielę w sklepach sieci „Żabka” możemy płacić wyłącznie kartą. Pytania dotyczą również tego, z jakiego powodu nie można kupić w tym dniu alkoholu, czy papierosów. Rozwiejemy wątpliwości i przybliżymy temat.
Uszczelnienie ustawy o zakazie handlu w niedziele
Na wstępie warto przypomnieć, że w Polsce od 1 marca 2018 r. obowiązuje ustawa z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.
Ustawa ta przewiduje dwa zakazy:
- Zakaz handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem;
- Zakaz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.
Od tego zakazu są jednak pewne wyjątki. Zakaz handlu nie obowiązuje m. in. w kwiaciarniach, na stacjach paliw, w kawiarniach, sklepach z prasą, czy restauracjach.
Warto podkreślić, że ustawodawca ma prawo ukarać firmę w sytuacji łamania zakazu handlu.
Za złamanie obowiązującego zakazu handlu grozi kara grzywny, a przy wielokrotnym łamaniu zakazu kara ograniczenia wolności.
W 2022 roku zaostrzono przepisy o zakazie handlu. Od 1 lutego weszła w życie nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni.
Status placówek pocztowych, z którego korzystało wielu przedsiębiorców, został objęty limitem.
Od początku bieżącego roku z możliwości otwarcia placówki w niedziele niehandlowe mogą skorzystać jedynie te podmioty, które wykażą przynajmniej 40 procent przychodów z działalności pocztowej.
Taki zapis stanowczo zmniejszył ilość sklepów, które będą mogły być otwarte w niedziele niehandlowe.
Jak sklepy omijają zakaz handlu w niedziele?
Na wstępie warto podkreślić, że w niedziele za tzw. kasą może stanąć jedynie właściciel/franczyzobiorca sklepu lub najbliżsi członkowie rodziny. Pracownicy w tym dniu nie mogą obsługiwać klientów, gdyż łamie to przepisy o zakazie handlu.
Okazuje się, że pracodawcy znaleźli wyjście z tej sytuacji…
Zatrudniają pracowników, którzy w niedziele zajmują się wykładaniem i eksponowaniem towarów, przy okazji NADZORUJĄC kasy samoobsługowe.
Należy podkreślić, że w systemie samoobsługowym nie ma elementu ludzkiego.
Taki pracownik wydaje instrukcje klientowi dotyczące kasowania produktów na kasie samoobsługowej.
Tutaj rozwiane zostają wątpliwości, dotycząc braku możliwości zakupu alkoholu czy papierosów. Otóż pracownik, który nie obsługuje klientów za kasą/nie pełni roli sprzedawcy, nie może zweryfikować wieku osoby kupującej napoje procentowe czy wyroby tytoniowe.
Oczywiście w kasie samoobsługowej istnieje możliwość płacenia jedynie kartą. Na drzwiach sklepów wiszą czerwone kartki z napisami po polsku i angielsko "Płatność tylko kartą!!!".
Rozwiązaniem sieci na uszczelniony zakaz handlu w niedzielę jest również zatrudnianie pracowników ochrony, o których ustawa nie wspomina.