Swędząca skóra głowy? Mamy na to sposób!

Sponsorowany
Zdrowie
26.05.2022 11:10
Swędząca skóra głowy? Mamy na to sposób!

Swędzenie skóry głowy może być spowodowane wieloma, różnymi czynnikami. Często są one stosunkowo błahe i łatwo je wyeliminować. Jednak zdarza się również, że swędzenie skóry głowy świadczy o różnych problemach zdrowotnych. Jak odróżnić niegroźne dolegliwości od poważniejszych problemów? I jak skutecznie łagodzić swędzenie skóry głowy?

Swędzenie skóry głowy dotyczy naprawdę wielu osób. Jest to dolegliwość powszechna i występuje praktycznie w każdym wieku, niezależnie od płci. Swędzenie może być nieprzyjemnym objawem. Skóra, którą drapiemy i pocieramy, może ulegać podrażnieniom, łatwiej wówczas o pojawienie się łupieżu lub infekcję bakteryjną. Często dotykana skóra będzie się także szybciej przetłuszczać.  Jak określić przyczyny swędzenia i sobie pomóc?

Za mało nawilżenia

Jest wiele czynników, które powodują, że skóra głowy staje się sucha, jednak do najczęściej występujących można zaliczyć brak skutecznej pielęgnacji. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku twarzy, skóra głowy pozbawiona odpowiedniego nawilżenia prędzej czy później stanie się sucha. Wówczas pojawia się nieprzyjemne swędzenie oraz łuszczenie. Warto wówczas zastosować kosmetyki do włosów Hairlust, szczególnie te z serii nawilżającej. Zawierają one naturalne składniki, których nawilżające i odżywcze działanie zostało potwierdzone klinicznie. Przesuszona i podrażniona skóra może być przyczyną łupieżu. Jeśli taka sytuacja trwa dłuższy czas, to z pewnością będzie mieć wpływ na tempo wzrostu i kondycję włosów. Do takiej sytuacji może dojść również w przypadku skóry tłustej. Nadmierne przetłuszczanie nie jest tym samym co nawilżenie, więc paradoksalnie skóra tłusta także może być przesuszona. Suchość i swędzenie często pojawiają się też jako odpowiedź na zbyt agresywną walkę z łojotokiem.

Nieodpowiednia stylizacja i pielęgnacja

Włosom i skórze głowy szkodzi regularna, agresywna stylizacja. Do zabiegów, które w największym stopniu przyczyniają się do przesuszenia, zalicza się np. codzienne suszenie włosów gorącym powietrzem. Drażniąco może także działać stosowanie rozmaitych farb i tonerów. Nadmierna ilość kosmetyków, służących do układania włosów również będzie powodować przesuszenie skóry głowy. Dlatego warto zaopatrzyć się w bezpieczne kosmetyki do stylizacji. Marka Hairlust ma w swojej ofercie np. spray utrwalający, mgiełkę teksturującą oraz specjalną maskarę wygładzającą tzw. baby hair. Ze względu na przyjazne dla skóry składy, te kosmetyki możesz stosować codziennie. Nie pogorszą one stanu skóry głowy, wręcz przeciwnie – będą dodatkowo wykazywać działanie pielęgnacyjne i ochronne.

Postaw na wcierki

Suchej i swędzącej skórze głowy ukojenie mogą przynieść także wcierki i sera. W ofercie Hairlust znajdziesz wcierki do skóry głowy, które wykazują kompleksowe działanie nawilżające, np. Hair Growth Serum. Skuteczność składników, które odpowiadają za jego właściwości, została potwierdzona badaniami. Zalicza się do nich np. AQUAXYL™, czyli substancja, która gwarantuje nawilżenie bez jednoczesnego obciążania włosów. Kolejnym składnikiem, który z pewnością przypadnie do gustu osobom z przesuszoną skórą, jest AvenaPlex. Ten otrzymywany z owsa związek skutecznie łagodzi podrażnienia i wzmacnia barierę hydrolipidową. Działanie wcierki Hairlust uzupełnia także naturalna, roślinna gliceryna, która zapobiega nadmiernej utracie wilgoci. 

Złuszczanie i peelingi

Aby usunąć martwy naskórek i przygotować skórę głowy na zabiegi pielęgnacyjne, warto najpierw wykonać dokładny peeling i masaż. Hairlust proponuje Hair & Scalp Detox Scrub, który pozwoli dogłębnie oczyścić głowę z przesuszonej skóry i pozostałości kosmetyków. Dzięki temu włosy stają się lśniące i puszyste, a stosowane później zabiegi pielęgnacyjne przynoszą lepszy rezultat, bo ich składniki aktywne mają szansę wniknąć w głębsze warstwy skóry. Więcej na ten temat przeczytasz na: sucha skóra głowy blog. Warto także regularnie wykonywać masaż skóry głowy przy pomocy specjalnej szczotki. Poprawia on krążenie, dzięki temu do cebulek włosów dostarczanych jest więcej substancji odżywczych. Przyspiesza to ich wzrost oraz poprawia kondycję fryzury.

Ochrona przeciwsłoneczna

Do nadmiernego przesuszenia skóry głowy dochodzi także w wyniku oddziaływania promieni słonecznych. To miejsce, mimo iż pokryte włosami, również jest narażone na poparzenia. Dlatego warto stosować kosmetyki z filtrami, które zapobiegają fotouszkodzeniom skóry i włosów. Ciekawą propozycją jest Hair Defence & Hydration Mist  od Hairlust. Ta mgiełka nie tylko chroni przed niekorzystnym wpływem promieniowania UV, ale także nawilża i nadaje zdrowy połysk.

Zadbaj o zdrowie i styl życia

Nadmierna suchość skóry głowy może być związana ze stanem zdrowia. Ten objaw często towarzyszy np. różnym problemom hormonalnym. Sucha, łuszcząca się skóra głowy może być też objawem dermatoz, np. łuszczycy, atopowego zapalenia skóry lub grzybicy. Wówczas należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Dlatego, jeśli stosowanie kosmetyków nawilżających nie przynosi oczekiwanego efektu, warto skonsultować się z lekarzem i przyjrzeć się swoim nawykom.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną