Dlaczego mamy niemowląt powinny malować usta na czerwono?

Patrycja

Dziecko

21.05.2022 12:01

Dlaczego mamy niemowląt powinny malować usta na czerwono?

Już od pierwszych tygodni życia dziecka warto stymulować jego rozwój. Na rynku dostępnych jest mnóstwo zabawek, które oddziałują na zmysły niemowlęcia. Jednak zabawki dla najmłodszych jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie w domu, a czasem wystarczy nawet sama nasza obecność!

Rodzice mogą wspierać prawidłowy rozwój dziecka

Pierwszy rok życia dziecka ma ogromne znaczenie dla jego rozwoju. Najważniejsze połączenia między neuronami w mózgu powstają już na bardzo wczesnym etapie życia. Dzięki odpowiednim działaniom, rodzice mogą wspierać rozwój fizyczny i umysłowy malucha.

Jak to zrobić?

Już od pierwszych tygodni życia warto to robić, pomagając mu w odkrywaniu świata, a przy tym sprawiać wiele radości. W tym celu wcale nie trzeba kupować zabawek w sklepach, z powodzeniem sprawdzą się takie, które możemy wykonać samodzielnie w domu. Do dobrej zabawy z niemowlęciem wystarczy nawet sama nasza obecność!

Zdjęcie Dlaczego mamy niemowląt powinny malować usta na czerwono? #1

Jak widzi niemowlę?

Początkowo noworodek rozpoznaje tylko dwie barwy: biel i czerń, z czasem także czerwień i żółć. Jego wzrok koncentruje się na granicach kolorów i krawędziach, najlepiej widzi przedmioty znajdujące się w odległości 20-25 cm od jego buzi. Widzi niewyraźnie, a jego pole widzenia jest węższe niż u dorosłego. Najszybciej niemowlęta uczą się rozpoznawać twarze, zwłaszcza te ukochane, należące do mamy i taty.

Dlaczego mamy niemowląt powinny malować usta na czerwono?

Właśnie dlatego niemowlę najbardziej lubi, gdy bawisz się z nim, mając na sobie coś w jego ulubionych kolorach. Świetnie działają na niego pomalowane na czerwono usta! Z tego powodu mamy niemowląt powinny to robić!

Już dwu- trzymiesięczne niemowlę potrafi wzorkiem śledzić poruszający się przedmiot, reaguje mimiką na twarz opiekuna, podąża za nim wzorkiem i się do niego promiennie uśmiecha.

Jeśli chcesz przyspieszyć proces rozwoju wzroku dziecka, rób miny i pozwalaj jego rączkom dotykać swojego nosa, policzków, ust. Załóż okulary, pomaluj na czerwono usta i wspaniale baw się ze swoim maluszkiem!

Zdjęcie Dlaczego mamy niemowląt powinny malować usta na czerwono? #2

Zabawy wspierające prawidłowy rozwój

Podczas takich zabaw rodzice wpływają na prawidłowy rozwój spostrzegania wzrokowego, który jest bardzo ważny dla całościowego harmonijnego rozwoju dziecka. Korzystnie wpływa na kształtowanie się funkcji poznawczych, w tym inteligencji i zdolności komunikacji. Dzięki dostarczaniu dziecku odpowiednich bodźców wzrokowych, rodzice mają ogromny wpływ na jego rozwijający się mózg.