Ta dieta może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia!

Patrycja

Dieta i żywienie

20.05.2022 17:31

Ta dieta może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia!

Nadchodzi lato i wiele osób postanawia zawalczyć o wymarzoną sylwetkę. W tym celu stosują różne diety, które mają pomóc szybko zgubić im zbędne kilogramy. Jednak nie wszystkie z nich są skuteczne, ani tym bardziej zdrowe. Naukowcy odkryli, której diety lepiej nie stosować.

Zdjęcie Ta dieta może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia! #1

Niektóre diety są szkodliwe dla zdrowia

Nie od dziś wiadomo, że nie wszystkie diety są skuteczne, ani tym bardziej bezpieczne. Niektóre z nich wręcz mogą mieć katastrofalne skutki dla naszego zdrowia. Naukowcy odkryli, że wśród nich znajduje się dieta ketogeniczna. Lepiej jej nie stosować!

„Jedz tłuszcz, aby spalić tłuszcz”

To główna zasada diety ketogenicznej. Zwana jest też dietą keto, dietą niskowęglowodanową lub wysokotłuszczową.

Podczas jej stosowania, aż 80-90% dostarczanej energii stanowi tłuszcz, a pozostałe 10-20% stanowią białka i węglowodany. Działanie diety polega na tym, że pozbawiony węglowodanów organizm czerpie energię z kwasów tłuszczowych i ketonów

Stan ketozy w diecie ketogenicznej

Głównym źródłem energii dla organizmu są węglowodany. Zatem gdy ograniczymy ich spożywanie, organizm zaczyna pobierać energię z tłuszczu. Ciała ketonowe, to substancje, które powstają w wyniku rozpadu tłuszczów i w efekcie stają się nowym źródłem energii. Celem diety jest osiągnięcie stanu ketozy, podczas którego organizm zaczyna spalać tłuszcze, znajdujące się w organizmie.

Zdjęcie Ta dieta może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia! #2

Ta dieta może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia!

Zwolennicy diety uważają, że jest bardzo skuteczna i szybko pozwala zrzucić zbędne kilogramy. To prawda, jednak jej szkodliwe skutki przeważają nad korzyściami!

Okazuje się, że dieta ketogeniczna jest niebezpieczna dla zdrowia! Po 2-3 miesiącach jej stosowania, początkowe uczucie euforii i świetne samopoczucie bezpowrotnie mija… Pojawia się za to apatia, senność, utrata apetytu, zaparcia, zmienia się także zapach potu, oddechu i moczu. To nie wszystko!

Naukowcy odkryli, że ta dieta jest niebezpieczna!

Naukowcy ze Stowarzyszenia Lekarzy na rzecz Odpowiedzialnej Medycyny na łamach czasopisma „Frontiers of Nutrition”, dowodzą, że ta dieta stanowi zagrożenie dla kobiet planujących dziecko, tych w ciąży, osób z chorobami nerek, wątroby i trzustki.

Oprócz tego dieta stosowana przez dłuższy czas prowadzi do podwyższenia poziomu „złego” cholesterolu, rozwoju miażdżycy, chorób układu krążenia oraz cukrzycy. Eliminowanie z diety węglowodanów, a co za tym idzie świeżych warzyw i owoców, zwiększa ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, a nawet nowotworów. 

Zdjęcie Ta dieta może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia! #3

Pamiętaj o tym, zanim przejdziesz na dietę

Przed wyborem diety zawsze skonsultuj się z dietetykiem lub lekarzem. Nie kieruj się modą, ani poleceniami znajomych, czy celebrytów. Pamiętaj, że niektóre diety mogą być obciążające dla organizmu i niosą za sobą ryzyko efektu jo-jo, zaburzeń odżywiania, a nawet pogorszenia stanu zdrowia.