Nie zakrywajcie wózka pieluszką! TO BARDZO NIEBEZPIECZNE!

Patrycja

Zdrowie

20.05.2022 16:01

Nie zakrywajcie wózka pieluszką! TO BARDZO NIEBEZPIECZNE!

Od kilku dni pogoda w Polsce nas rozpieszcza. Temperatury sięgają powyżej 20°C,, dla rodziców to idealny czas na spacery z dziećmi. Niestety wielu z nich popełnia poważny błąd i zakrywa wózek z dzieckiem pieluszką. Nigdy tego nie rób, to bardzo niebezpieczne! Lekarze ostrzegają, że Twojemu dziecko może przez to grozić pieluszkowy udar cieplny, zwiększa się też ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej!

Zdjęcie Nie zakrywajcie wózka pieluszką! TO BARDZO NIEBEZPIECZNE! #1

Zakrywanie wózka pieluchą to poważny błąd!

Zakrywanie wózka pieluchą to popularna metoda stosowana przez wielu rodziców. Chcą chronić swoje dziecko przed słońcem, wydaje im się, że delikatny materiał zapewni nieco cienia i ochłody. Myślą że cienka, przewiewna tkanina nie zatrzyma ciepła, a jednocześnie stanowi skuteczną ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Uważają, że robią to dla dobra dziecka i nie wyrządzają mu w ten sposób żadnej krzywdy…

To bardzo niebezpieczne dla dziecka

Ale tak naprawdę mogą przez to mogą bardzo poważnie mu zaszkodzić. Na skutek zakrywania wózka, temperatura wewnątrz niego rośnie, przy jednoczesnym braku dopływu świeżego powietrza. Taka metoda jest skrajnie niebezpieczna i nie wolno tego robić! Nie różni się niczym od pozostawiania dziecka w nagrzanym samochodzie w upalny dzień.

Nigdy nie zakrywaj wózka pieluszką! Lekarze są zgodni co do tego, że rodzice pod żadnym pozorem nie powinni zakrywać wózka pieluszką, ponieważ jest to śmiertelne niebezpieczne.

Zakrywanie wózka pieluszką podnosi temperaturę w gondoli aż o 15°C!

Kilka lat temu dziennikarze szwedzkiego dziennika „Svenska Dagbladet”, postanowili przeprowadzić pewien eksperyment. Postawili obok siebie dwa wózki: jeden zakryty pieluszką a drugi nie, i zaczęli je obserwować. Wyjściowa temperatura na zewnątrz wynosiła 22°C, po pewnym czasie temperatura w wózku zakrytym pieluszką, znacząco wzrosła. Termometr pokazywał już 34°C!

Z tych badań wynika, że we wnętrzu zakrytego materiałem wózka jest o aż 15 stopni Celsjusza więcej niż w wózku, który nie jest zasłonięty. Na dodatek pieluszka blokuję cyrkulację powietrza. Oznacza to, że zamiast chronić dziecko przed słońcem, prowadzimy do jego przegrzania. W efekcie dziecku może grozić pieluszkowy udar cieplny, a nawet większe ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej

Co grozi dziecku, gdy zakrywamy wózek pieluchą?

Dziecku grozi pieluszkowy udar cieplny

Pieluszkowy udar cieplny może wynikać nie tylko z zakrywania wózka pieluszką, ale każdym rodzajem okrycia: kocykiem, czy otulaczem. Zakrywanie wózka uniemożliwia swobodną cyrkulację powietrza wewnątrz gondoli, przez to dziecku może grozić niebezpieczeństwo.

Pieluszkowy udar cieplny to zespół objawów wynikających z przegrzania dziecka. To bardzo poważne zagrożenie dla dziecka! Zaczyna się niewinnie, od pogorszonego samopoczucia, drażliwości i niepokoju. Przez gorącą, czerwoną i suchą skórę, której towarzyszy nadmierne pocenie. Po czasie pojawia się przyspieszony puls, szybki i płytki oddech, wymioty, ospałość, a nawet utrata przytomności.

Zdjęcie Nie zakrywajcie wózka pieluszką! TO BARDZO NIEBEZPIECZNE! #2

Zwiększa się ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej

Ponadto lekarze uważają, że ograniczenie przepływu powietrza w wózku zwiększa też ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Nagła śmierć łóżeczkowa oznacza, że całkowicie zdrowe dziecko, niemające wad wrodzonych, ani problemów zdrowotnych, nagle umiera w czasie snu. Przyczyna śmierci nie zostaje wyjaśniona w dochodzeniu pośmiertnym.

Choć wciąż nie wiadomo, co jest przyczyną nagłej śmierci łóżeczkowej, to udało się ustalić pewne czynniki zwiększające ryzyko zgonu niemowlęcia. Należy do nich m.in. przegrzanie, do którego można doprowadzić, zakrywając wózek pieluszką w upalny dzień.

Jak chronić dziecko przed upałem i słońcem?

  • Zawsze smaruj dziecko kremem z filtrem, używaj kremu z faktorem SPF 50.
  • Gdy temperatura na zewnątrz przekracza 25°C, niemowlę wystarczy ubrać w body z krótkim rękawem. Inne części garderoby, takie jak spodenki, bluzy, skarpetki są niepotrzebne.
  • Nie przegrzewaj niemowlęcia, a podczas spaceru stale je obserwuj. Gdy ma zaczerwienione policzki i spocony kark, oznacza to, że jest mu za gorąco.
  • Jeśli chcesz chronić dziecko przed promieniowaniem słonecznym, podczas spaceru używaj parasolki przeciwsłonecznej, ale nie zakrywaj wózka pieluchą.
  • Pamiętaj o częstszym nawadnianiu dziecka. W przypadku niemowląt częściej przystawiaj je do piersi, a w przypadku dzieci odstawionych, częściej podawaj napoje, w tym najlepiej wody.
  • W przypadku starszych dzieci zawsze pamiętaj o zakładaniu czapki z daszkiem, kapelusza lub chustki, chroniących przed słońcem.
  • Przydadzą się też okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.
  • Zakładaj dziecku lekką i przewiewną odzież z naturalnych materiałów. Nie przegrzewaj go kilkoma warstwami ubrań!