Niezawodny sposób na upały! Włosi i Hiszpanie stosują go od wieków

Agnieszka
Zdrowie
14.08.2023 12:43
Niezawodny sposób na upały! Włosi i Hiszpanie stosują go od wieków

Nadeszły sierpniowe upały, które dla wielu mogą być uciążliwe. Jak znieść je lepiej i nie ryzykować swoim zdrowiem? Pierwsza myśl to oczywiście klimatyzacja. Jest jednak coś, co jest jeszcze bardziej skuteczne, zdrowsze i zupełnie darmowe.

Domowy i darmowy sposób na przetrwanie upałów? Zaskakujące wyniki badań

Wysokie temperatury na zewnątrz szybko przenikają do naszych mieszkań i domów, utrudniając nam codzienne funkcjonowanie. Wtedy najprostszym rozwiązaniem jest uruchomienie klimatyzacji (o ile się ją posiada). 

Okazuje się jednak, że wcale nie jest to najzdrowszy sposób. 

Naukowcy z The Australian National University zbadali wpływ przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach na zdrowie i znoszenie upałów.

Wyniki badań pokazały, że paradoksalnie, im więcej czasu spędzamy w klimatyzowanym pomieszczeniu, tym większe ryzyko zgony w wyniku wysokich temperatur.

Co więcej, z badań wynika także, że potężną bronią przeciwko negatywnym skutkom upałów jest…drzemka. 

Drzemka zamiast klimatyzacji? 

Wyniki badań przeprowadzonych przez grupę badaczy z The Australian National University, które zostały opublikowane w magazynie naukowym The Lancet Planetary Health pokazały zbawienny wpływ drzemki na znoszenie upałów i zmniejszenie ryzyka problemów zdrowotnych, a nawet zgonów w wyniku wysokich temperatur. 

— Nasze badanie pokazuje, że społeczno-kulturalne praktyki stosowane przez całe pokolenia Pierwszych Narodów, takie jak unikanie aktywności podczas najgorętszego okresu dnia, są potężnym czynnikiem ochronnym ludzkiego zdrowia. Popołudniowa drzemka pomaga organizmowi zaaklimatyzować się, chroni przed gorącem, nic nie kosztuje i nie pozostawia śladu węglowego – zachwala dr Simon Quilty, główny autor pracy.

Wyniki analizy wskazują na fakt, że klimatyzacja owszem, pomaga znieść ekstremalne temperatury, ale z drugiej strony ogranicza możliwości organizmu do naturalnej adaptacji do wysokich temperatur. 

Okazuje się więc, że sjesta, tak zakorzeniona w krajach, gdzie jest o wiele cieplej, nie wzięła się znikąd.

Unikanie wysiłku fizycznego w najgorętszym momencie dnia, krótka (nieprzekraczająca godziny) drzemka w zacienionym miejscu doskonale wpływa na znoszenie wysokich temperatur, pomaga się zregenerować, wspomaga zapamiętywanie informacji oraz poprawia samopoczucie. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną