Przedszkola ostrzegają rodziców przed Huggy Wuggy! Czym jest ta zabawka?

Martyna P.
Newsy
20.05.2022 10:04
Przedszkola ostrzegają rodziców przed Huggy Wuggy! Czym jest ta zabawka?

Kolejne przedszkola biją na alarm i ostrzegają rodziców przedszkolaków. Wszystko za sprawą maskotki – Huggy Wuggy, która w ostatnim czasie stała się bardzo popularna u najmłodszych. O co to całe zamieszanie? Jak ten z pozoru zwyczajny pluszak może wpłynąć na rozwój dzieci?

 

Skąd pochodzi postać niebieskiego stwora?

Huggy Wuggy to pluszak przypominjący postać niebieskiego stworka z otwartą, czerwoną buzią eksponującą ostre zęby. Zabawka posiada także pazury. Jest to postać z gry typu survival horror przeznaczonej dla starszej młodzieży i dorosłych.

Maskotka powstała w oparciu o horror gry Poppy’s Playtime. Dodajmy, że gra przeznaczona jest dla dzieci powyżej 16. Roku życia. Motywem tej gry jest uścisk niebieskiej maskotki, który jest w stanie zabić. W grze toczy się walka o przetrwanie.

Zabawkę można kupić niemalże wszędzie. Nie brakuje kolorowanek, ubrań czy innych gadżetów z wizerunkiem niebieskiego stwora.

 

Przedszkola biją na alarm!

O problemie jako pierwsze zaalarmowało Publiczne Przedszkole „Przystań Elfów” z podwarszawskich Ząbek. Nauczyciele słyszeli o popularności maskotki w szkołach, ale nie spodziewali się jej u przedszkolaków.

Po rozmowach z dziećmi okazało się, że nie tylko posiadają maskotki, ale także dokładnie wiedzą, z jakiej gry pochodzą. Opowiadały o grze z wielką ekscytacją. Okazuje się, że niektóre z nich w czasie wolnym inspirowały się na motywem z gry i podczas zabawy eliminowały inne dzieci poprzez „niszczycielski” uścisk.

Kadra zdecydowała się na udostępnienie postu na facebooku, który skierowany był głównie do rodziców przedszkolaków. Zyskał on jednak na popularności i informacje dotarły do wielu rodziców – jak się okazuje nie zawsze świadomych problemu.

Pod postem znalazło się kilka tysięcy komentarzy, rozpoczęła się dyskusja. Zdania rodziców w tej kwestii są podzielone. Jedni są zaniepokojeni i nie zdawali sobie powagi problemu i przesłania niebieskiego pluszaka. Inni z kolei nie widzą problemu, a nawet publikują zdjęcia pluszaków w objęciach swoich pociech.

 

Negatywny wpływ na rozwój dziecka

Kadry nauczycielskie z przedszkoli wydają kolejne ostrzeżenia, gdyż filmiki z udziałem tej postaci są łatwo dostępne, a treści w nich zawarte zdecydowanie nie powinny być kierowane do dzieci w wieku przedszkolnym.

Specjaliści twierdzą, że gra może mieć bardzo negatywny wpływ na rozwój dziecka. Podkreślają, że małe dzieci nie potrafią zawsze trafnie odróżniać fikcję od rzeczywistości. Ponadto treści mogą nasilać lęk. Psycholodzy podkreślają, że nie można uznawać agresji za zabawę.

Wpisy niektórych rodziców są niepokojące. Okazuje się, że niektóre dzieci boją się postaci, o której mówią rówieśnicy. Mają przez to problemy z nocnym moczeniem. Niektóre dzieci były straszone postacią.

Specjaliści apelują także, aby rodzice kontrolowali treści oglądane przez dzieci w Internecie i zatrzymali niebezpieczny trend. Dodają, że to właśnie rolą rodziców jest ochrona dzieci przed niebezpiecznymi treściami.

 

A Wy co sądzicie o maskotce i jej motywie?

Zagrożenie, czy zwykły pluszak?

Wasze dzieci bawią się niebieskim stworem?

 

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną