ZUS rozsyła wiadomości SMS. Lepiej ich nie ignorować! Chodzi o pieniądze na dziecko

Agnieszka

Newsy

28.04.2022 10:39

ZUS rozsyła wiadomości SMS. Lepiej ich nie ignorować! Chodzi o pieniądze na dziecko źródło okładki: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:20191111_114348_ZUS_w_Bialymstoku_November_2019.jpg#/media/

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaapelował, aby czytać wiadomości SMS i maile, które urząd wysyła. Chodzi bowiem o 12 tysięcy złotych z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego na dziecko. 

Zdjęcie ZUS rozsyła wiadomości SMS. Lepiej ich nie ignorować! Chodzi o pieniądze na dziecko #1

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to świadczenie, które można pobierać od 1 stycznia 2022 roku. Jest to program dla rodziców dzieci w wieku 1-3 lata i realizowany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

“Rodzinny kapitał opiekuńczy to nowy rodzaj świadczenia kierowanego do rodzin z dziećmi na utrzymaniu, a jego celem jest przede wszystkim częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad drugim i kolejnym dzieckiem w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Do świadczenia mogą być uprawnieni rodzice (matka lub ojciec), a także osoby, które przyjęły dziecko na wychowanie i wystąpiły do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przysposobienie dziecka.” - czytamy na gov.pl

Wnioski o świadczenie

Wniosek o otrzymanie tego świadczenia można składać cały czas. Program jednak obowiązuje już od stycznia i niektórzy rodzice już wtedy złożyli wniosek. Okazuje się jednak, że wielu z nich do tej pory nie otrzymało pieniędzy. Powodem są liczne błędy we wnioskach, o których ZUS informuje za pomocą wiadomości SMS lub drogą mailową. Często błędny jest numer PESEL dziecka, złożenie kilku wniosków na to samo dziecko lub inne błędy w formularzu. 

"Rodzice podają również zamiast numeru PESEL, który dziecko ma nadany, dowód tożsamości lub inny dokument i załączają do wniosku na RKO odpis aktu urodzenia dziecka. W takie sytuacji nie jest możliwe automatyczne sprawdzenie, czy dana osoba jest rodzicem dziecka na podstawie rejestru PESEL, ale konieczne jest sprawdzenie aktu urodzenia przez pracownika" - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje o odbieranie wiadomości

Z tego powodu ZUS postanowił zaapelować o dokładne odczytywanie wiadomości SMS i maili. Wniosek z błędami należy poprawić. Warto więc zajrzeć na swoje konto PUE na stronie ZUS-u - tam powinny znajdować się wszelkie informacje.