Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał ważny komunikat z przypomnieniem dotyczącym przywileju dla rodziców.
Zasiłek dla rodziców z powodu zamkniętych szkół
Resort Edukacji Narodowej poinformował, że w ponad 420 placówkach oświatowych (szkołach, przedszkolach, żłobkach) z powodu powodzi zawieszono zajęcia. Dotyczy to uczniów z województwa lubuskiego, śląskiego, dolnośląskiego oraz opolskiego.
ZUS opublikował komunikat na oficjalnej stronie, w którym przypomniał, że w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka, czy klubu dziecięcego, rodzic opiekujący się dzieckiem (do 8 roku życia) może skorzystać z zasiłku opiekuńczego.
Za nieprzewidziane zamknięcie placówki, do której uczęszcza dziecko, uważa się takie zamknięcie tej placówki, o którym ubezpieczony dowiedział się w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem jej zamknięcia.
Trzeba spełnić dwa warunki
1. Nie ma możliwości pracy z uwagi na opiekę nad zdrowym dzieckiem do 8 roku życia (lub dzieckiem niepełnosprawnym, które ma mniej niż 18 lat) i jest się:
-
rodzicem,
-
rodzicem adopcyjnym,
-
rodzicem zastępczym,
-
opiekunem prawnym,
2. Posiadanie ubezpieczenia chorobowego i:
-
jest się pracownikiem (umowa o pracę),
-
jest się zleceniobiorcą (umowa agencyjna, umowa zlecenia lub inna umowa o świadczenie usług, praca na podstawie umowy uaktywniającej jako niania),
-
współpracuje się ze zleceniobiorcą,
-
wykonuje się pracę nakładczą na podstawie umowy o pracę nakładczą (czyli pracujesz w domu i na przykład składasz długopisy, szyjesz, tworzysz biżuterię pasmanteryjną z filcu),
-
prowadzenie działalności pozarolniczej albo współpraca z taką osobą,
-
jest się członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,
-
jest się osobą duchowną.
WAŻNE: Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje, gdy inni członkowie rodziny nie mogą zapewnić dziecku opieki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zasada ta nie obowiązuje w przypadku chorego dziecka do lat 2.
Ile wynosi zasiłek opiekuńczy?
Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.
Ile można pobierać zasiłek?
Zasiłek opiekuńczy przysługuje na cały okres sprawowania opieki nad dzieckiem – nie dłużej jednak niż 60 dni w roku kalendarzowym (dziecko w wieku do 8 lat).
Nie dłużej niż 30 dni w roku kalendarzowym – opieka nad dzieckiem niepełnosprawnym w wieku od 8 do 18 lat.
Konieczny wniosek + zaświadczenie
Aby skorzystać z zasiłku opiekuńczego należy złożyć wniosek Z-15A.
Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o zamknięciu placówki.
Gdzie złożyć dokumenty?
Dokumenty należy złożyć:
-
u płatnika składek – na przykład twojego pracodawcy – jeśli płatnik zatrudnia powyżej 20 osób,
-
u płatnika składek albo w jednostce ZUS odpowiedniej dla siedziby płatnika składek – jeśli płatnik zatrudnia do 20 osób,
-
w jednostce ZUS odpowiedniej dla siedziby płatnika składek – jeśli masz własną działalność pozarolniczą, współpracujesz z taką osobą albo jesteś osobą duchowną.
WAŻNE: Jeśli zasiłek wypłaca ZUS, wniosek o zasiłek możesz złożyć elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Zaświadczenie Z-3, Z-3a i Z-3b płatnik składek może także złożyć przez PUE ZUS.