Dlaczego tak chętnie krytykujemy innych ludzi?

Katarzyna

Psychologia

19.04.2022 18:35

Dlaczego tak chętnie krytykujemy innych ludzi?

Bardzo często rozmawiając, zdarza nam się krytykować inne osoby, za to, jak się wypowiadają, ubierają czy co robią. Dlaczego tak chętnie krytykujemy innych?

Zdjęcie Dlaczego mówimy chętnie o innych? Dlaczego są to zazwyczaj opinie krytykujące? #1

Projekcja

Pojęciem, które pomoże nam zrozumieć to zjawisko, jest projekcja. Pod tą nazwą kryje się przenoszenie swoich niepewności oraz wad na drugą osobę. Zachowanie to przejawia się wytykaniem innym zachowań, które tak naprawdę nie pasują nam, choć sami często się tak zachowujemy. Tego złego zachowania nie widzimy w samych sobie, jednak chętnie wytykamy je innym ludziom. 

Zazdrość, do której nie chcemy się przyznać

Kolejnym pojęciem związanym z krytyką innych jest zazdrość. O wiele łatwiej jest wytykać komuś błędy, wyśmiewać drugą osobę czy doszukiwać się spisku w jej zachowaniu. Bardzo ciężko jest nam przyznać, że czegoś zazdrościmy drugiej osobie. Fakt, że nie posiadamy tego, czego pragniemy, a ma to druga osoba, budzi w nas uczucie zazdrości, które ukrywamy jednak pod niezdrowym zaciekawieniem czy drwinami.

Zdjęcie Dlaczego mówimy chętnie o innych? Dlaczego są to zazwyczaj opinie krytykujące? #2

Boimy się „inności”

Ludzie chętniej komentują i krytykują też osoby, które wyróżniają się w tłumie i mają swój styl. Boimy się tego, czego nie znamy i co jest nam obce. Łatwiej jest kogoś skrytykować lub obgadać niż go poznać. Jest to pewnego rodzaju mechanizm obronny, które ma nas ochronić przed nieznanym.

Wybielanie swoich czynów 

Krytykowanie innych ma też na celu postawienie nas samych w lepszym świetle. Gdy wytykamy komuś błędy, wtedy czujemy się lepsi i poprawia się nasza samoocena. Wybielamy swoje zachowanie, pokazując, że ktoś inny zachowuje się gorzej. Łatwiej jest dostrzec błędy w zachowaniu innych ludzi niż we własnym. Należy jednak pamiętać, że sytuacja może się odwrócić i to my będziemy po drugiej stronie i możemy stać się osobą, która jest za coś krytykowana.