Co tworzy fundamenty w długoletnich związkach? Poznaj 7 sprawdzonych cech!

Katarzyna

Związki

19.04.2022 17:35

Co tworzy fundamenty w długoletnich związkach? Poznaj 7 sprawdzonych cech!

Niektóre związki sprawiają wrażenie idealnych. Co zrobić, aby i nasze takie były? Pary w długim związku podpowiadają!

Zdjęcie Co buduje dobry związek? Poznaj 7 sprawdzonych porad! #1

Długoletnie związki

Związek dwóch osób to stała praca nad sobą. Czasami trzeba pójść na kompromis lub ustąpić. Długoletnie związku przechodzą przynajmniej przez kilka kryzysów czy kłótni. Pary będące w związkach z długim stażem podpowiadają, co jest ważne, aby stworzyć trwały i udany związek.

1) Szacunek

Każdy dobry związek powinien opierać się na szacunku do partnera. Ważne jest, aby akceptować partnera wraz z jego wadami. Nie należy zmieniać partnera na siłę lub go „wychowywać”. Szacunek dotyczy również odmiennych opinii, różnic czy poglądów.

2) Wierność

Fundamentami udanego związku jest również wierność i zaufanie. Bez nich trudno jest stworzyć udany i trwały związek. Uczciwość i lojalność to również ważne cechy, które budują mocny związek. Niewierność i niepewność między partnerami to uczucia, które ciężko przekuć w udany związek.

Zdjęcie Co buduje dobry związek? Poznaj 7 sprawdzonych porad! #2

3) Przebaczanie

Partnerze mają prawo do popełnienia błędów, które druga strona powinna umieć wybaczać. Wypominanie błędów drugiej osoby nie sprawi, że związek będzie mocniejszy. Każdemu może potknąć się noga, dlatego nie należy oceniać nikogo z góry. Umiejętność wybaczania potrafi umocnić związek jeszcze bardziej.

4) Realistyczne oczekiwania

Początkowe fazy związku to szalejące uczucia i hormony, które mogą doprowadzić do prawdziwego odurzenia drugą osobą. Takie stan sprawia, że nie dostrzegamy wad partnera lub mamy wyidealizowane oczekiwania co do rodzącego się związku. Takie nierealistyczne oczekiwania często są przyczyną rozpadu związku.

5) Komunikacja i rozmowa

Kolejnym ważnym aspektem w udanym związku jest rozmowa. Komunikacja między partnerami jest bardzo ważna. Przede wszystkim trzeba rozmawiać o swoich emocjach, odczuciach, potrzebach, oczekiwaniach oraz marzeniach. Ważne jest, aby znać zdanie partnera na temat różnych opinii czy poznać sytuacje, które go niepokoją lub wprowadzają w stan niepewności.

Zdjęcie Co buduje dobry związek? Poznaj 7 sprawdzonych porad! #3

6) Akceptacja zmian 

Miłość z biegiem czasu się zmienia i ewoluuje. Czasami pierwsze motylki przeradzają się w mocne uczucie, aby ugruntować się w stałą i stabilną miłość. W każdym związku są wzloty i upadki, które cementują związek. Należy zaakceptować to, że życie nie jest idealne i mieć świadomość, że trudne okresy przeminą.

7) Niezależność

Mówi się, że będąc w związku, wiele rzeczy robi się razem. Ważne jednak jest, aby dać sobie nawzajem przestrzeń i swobodę. Każda ze stron ma swoje pasje i hobby, które chce rozwijać. Ważne są również małe przyjemności, które sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi i niekoniecznie muszą to być chwile zawsze spędzone wspólnie.