Co warto wiedzieć przed wizytą u alergologa? Jak wyjść z gabinetu z rozwiązaniem, nie kolejną wizytą

Patrycja
Zdrowie
21.03.2022 14:43
Co warto wiedzieć przed wizytą u alergologa?  Jak wyjść z gabinetu z rozwiązaniem, nie kolejną wizytą

Zauważasz u siebie uporczywe objawy alergii? To pora, żeby odwiedzić alergologa! Dowiedz się, jak przygotować się do pierwszej wizyty i co warto wiedzieć.

Kiedy należy udać się do alergologa?

Jeśli objawy alergii są uciążliwe i męczące, mocno dają Ci się we znaki i wolisz nie stosować leków na własną rękę, warto udać się do alergologa. Lekarz pomoże odpowiednio zdiagnozować rodzaj alergii, wykona testy alergiczne i rozpocznie leczenie. Dowiedz się, co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą i jak się do niej przygotować.

Co warto wiedzieć przed wizytą u alergologa?

Jeśli męczysz się z alergią, pierwszym krokiem jest skierowanie się do lekarza pierwszego kontaktu. Po analizie objawów, lekarz oceni, czy to rzeczywiście problem natury alergicznej i wystawi skierowanie do alergologa.

Może także zlecić wykonanie badań krwi, które obejmują morfologię, OB, poziom cukru oraz IgE całkowite. Wyniki tych badań warto ze sobą zabrać na wizytę.

Jak przygotować się do wizyty?

  • Na kilka dni przed wizytą musisz uważnie obserwować swoje ciało. Należy zwrócić uwagę w jakich okolicznościach i o jakiej porze pojawiają się objawy. Także, czy mają charakter sporadyczny, przewlekły, czy nawracający.
  • Alergologa trzeba poinformować o przewlekłych chorobach, ciąży i karmieniu piersią, przyjmowanych lekach i suplementach oraz ich dawkowaniu.
  • Przed wizytą warto spisać na kartce wszystkie dolegliwości i objawy, które są niepokojące, a także pytania jakie mamy do lekarza.
  • Na dodatek, na dwa tygodnie przed wykonaniem testów alergicznych nie należy przyjmować leków antyhistaminowych.

Jak wygląda pierwsza wizyta u alergologa?

Alergolog poza przeprowadzeniem wywiadu, przeprowadza badanie fizykalne gardła i jamy ustnej, osłuchiwanie klatki piersiowej, niekiedy badanie brzucha. Wykonuje badania alergiczne.

Zdjęcie Co warto wiedzieć przed wizytą u alergologa?  Jak wyjść z gabinetu z rozwiązaniem, nie kolejną wizytą #1

Jak wyglądają testy alergiczne?

Testy badają ryzyko alergii różnego rodzaju: pokarmowych, na pyłki, roztocza kurzu domowego, mikroorganizmy i zarodniki pleśni, sierść zwierząt.

Najczęściej przeprowadzane są jedną z następujących metod:

  • Test próby polega na bezpośrednim podaniu składników wywołujących reakcję alergiczną.
  • Test skórny polega na wywołaniu kontaktu kropli alergenu ze skórą, a następnie ocenie zachodzącej reakcji. Nie stosuje się go w przypadku dzieci poniżej ok. 3-4 roku życia.
  • Badanie serologiczne polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi żylnej. Technikę można stosować niezależnie od wieku, nawet u najmłodszych dzieci.
  • Dodatkowymi badaniami, które może zlecić alergolog będzie spirometria. Badanie mierzy objętość i pojemność płuc, pozwala na postawienie szybkiej diagnozy w przypadku poważnych schorzeń układu oddechowego ( np. astma oskrzelowa czy POChP).

Jak wygląda leczenie alergii?

Dobór leczenia zależy od intensywności działania alergenów w danym okresie i rodzaju alergii.

Niestety do tej pory nie wynaleziono skutecznego leku na alergię. Jej leczenie nie eliminuje choroby, a redukują jedynie jej objawy.

Lekarz wypisze receptę na leki antyhistaminowe, które pomogą złagodzić najostrzejsze objawy alergii. Zaleci też unikanie czynników, które wywołują alergię, na przykład zmianę diety, odpowiednią pielęgnację ciała, czy nie wychodzenia z domu w okresie pylenia.

Kluczowe Punkty
  • Jeśli objawy alergii są uciążliwe, lekarz pomoże zdiagnozować rodzaj alergii i rozpocznie leczenie.
  • Przed wizytą u alergologa warto zabrać wyniki badań krwi, obserwować swoje ciało oraz spisać wszystkie dolegliwości i objawy.
  • Na dwa tygodnie przed wykonaniem testów alergicznych nie należy przyjmować leków antyhistaminowych.
  • Wizyta u alergologa obejmuje wywiad, badanie fizykalne oraz badania alergiczne.
  • Testy alergiczne badają ryzyko alergii różnego rodzaju, a metody badania to: test próby, test skórny, badanie serologiczne i spirometria.
  • Leczenie alergii zależy od intensywności działania alergenów i rodzaju alergii, a obejmuje przede wszystkim redukcję objawów.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną